İlber Ortaylı’nın Okunmasını Önerdiği 5 Kitap

İlber Ortaylı’nın Okunmasını Önerdiği 5 Kitap


5: Tarih Notları – Bir Orta Doğu Tarihçisinin Notları – Bernard Lewis

 

Şüphesiz, Orta Doğu ve İslam tarihi özünde Dünya çapında bilinen en mühim tarihçilerden biri Bernard Lewis’dir. Öteki meslektaşlarından ayrı olarak hayatını sürdürdüğü döneme şahit olmuş. Ve bunla kalmamış direk bu tarih içerisinde önemli bir figür olarak aktif yer almıştır. O sebepledir ki otobiyografik eseri Tarih Notları: Bir Orta Doğu Tarihçisinin Notları ilk elden çıkmış büyük bir öneme sahip belgeler niteliği taşımaktadır.

İngiltere’nin Gizli Servisi departmanındaki işi nedeniyle ikinci Dünya Savaşı döneminde, yollandığı orta doğu’nun yeniden dizaynında, Araplar ile İsraillilerin Mücadelelerinde, Afganistan, İran Devrimi ve Irak’ın işgal edilmesinde, direk şahitlik yaşamış ve yakından inceleme fırsatı bulmuştur. Bunun içindir ki bu eseri, bir yazarın ya da tarihçinin, özel, kişisel, anlatım ve yazımından ziyade günün koşullarında yaşanan olaylara yakın açıdan bakan büyük bir belge niteliği taşımaktadır.

Günümüz Modern Türkiye’nin kuruluşu ve yaşadığımız coğrafya ile ilgili yaptığı büyük çalışmaları ile çok iyi tanınan duayen tarihçinin bu kitabı, tarihsel bir bütünlük olarakta kendisinden sonraki genç meslektaşları adına başvurulucak güzel bir eserdir. Onun deneyimlerinden çoğu tarihçi faydalanmaktadır. Tanıtım Bülteninden özet
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir