En yüksek IQ’ya sahip ve En Zeki 5 ülke


5- Singapur

103 puan

Türkiye 90 puan ile 17’nci sırayı Hırvatistan ve Peru ile paylaştı.

DİP NOT: Biz esasen insanların zekasını değil zekasını neye harcadığının hesaplanması taraftarıyız. Çok zeki birinin topluma hiçbir faydası olmadan yaşaması kimin işine yarar? Ya da o keskin zekasının sonuçları kalıcı bir hasar oluşturuyorsa yaşadığı yerde? Atomu bulmak mesele değildi, onu nasıl kullanmak önemliydi. Amerika’nın atomu yanlış kullanması bilindiği gibi binlerce insanın ölümüne neden oldu. Atomu keşfeden zekalar sizce buna hayıflanmadı mı?

Günümüz modern teknolojinin son safhada olduğu bir dönem. Hergün eskiye nazaran yeni şeyler bulunup icat ediliyor. Ben şahsen burda şöyle bir parantezde açmak istiyorum. Zekamızın esasen ne kadar etkili olduğu böylesi bir teknolojik çağ da değilde eski ilkel dönemlerde hesaplanması daha adaletli olmaz mıydı? Düşünün alternatif bir çok varken yenisini ya da ona bir benzerini meydana getirmek kolaydır. Ya hiç ortada yokken bir şeyi icat etmek? Ne kadar zor değil mi.

Öyleyse eski insanların zekalarının bizden daha iyi olduğunu söylersek kendimize haksızlık etmiş olur muyuz bence hayır.  Mısır Piramitlerini yapan zeka ile benim zekam arasında bence uçurum kadar fark vardır, değil mi? Onlarla boy ölçüşemem. Bu nedenledir ki, ben insanların zekasından çok kendisine, çevresine ve topluma ne kadar faydalı olduğuna bakarım. Böceklerin bile doğada tabiatta bir faydası varken zekasını kullanırken toplumu hiçe sayan insanları ben zekalı olarak göremiyorum. Haksız mıyım sizce? Her fikre saygılıyım. Yanılıyor da olabilirim. Saygılar, sevgiler sunarım. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir