Zeytindağı Nerede Hangi Ülkede ve Nasıl Gidilir?

Zeytindağı Nerede Hangi Ülkede

İsrail’e ilk geldiğimiz günün akşamında, otele eşyalarımızı dahi bırakmadan uğradığımız yerdi Zeytindağı. Otele gitmeden önce, yolumuzun üzerinde olduğu için, otele geçmeden görmek istedik. Özellikle müslümanların günün 24 saati bulunduğu bir yer. Hristiyan ve Yahudilerce de ziyaret ediliyor. Rehberimiz Zeytindağı’nı izleme platformunda durdu.
Bizden başka beş altı kişi daha vardı. Arap olduklarını rehberimizden öğrendik. Nargilerlerini çıkarmışlar ve Zeytindağı’nın hafif esintisinde muhteşem bir akşam yaşıyorlardı. Rehberimiz bu noktada gündüzleri adım atmanın imkansız olduğunu söyledi. Tevrat’ta ve İncil’de de adı geçen bir yer burası. Tur otobüsleri ve tur rehbeleri hergün binlerce Hristiyan ve Yahudi’yi ayrıca Müslüman kafileyi bu noktaya getiriyormuş.

Yaklaşık yarım saat atmosferine biz de kapıldık. Hemen karşımızda Mescid-i Aksa ve Kubbet-ül Sahra Camii. Yanında Ağlama Duvarı. Bitişiğinde ise Kıyamet Kilisesi. Altımızda ise binlerce mezarın bulunduğu devasa bir mezarlık. Rehberimiz eşliğinde otele döndük. Ertesi sabah uyandığımızda buraya geleceğiz kısmetse… Ve işleyeceğizmi konular, eminim ki sizleri de bizim gibi hayrete düşürecek.

Ertesi sabah yaklaşık sekiz saat önce bu tepedeydik. Kahvaltı faslımızı kısa tuttuk. Artık Zeytindağı’nı gündüz gözüyle görebiliyoruz. 150 binden fazla mezarın varlığı tüylerimi ürpertti. Mezarlıklarda bazı ünlü şahsiyetlerde yatıyormuş. Dağın deniz seviyesinde en yüksek yeri 809 metre civarındaymış. Mezarlıklardaki yerler Musevi, Hristiyan ve Müslüman olan ölmüş kişilere ait yerlermiş.

Çekimden önce uçuruma biraz daha yaklaştım. Mezarlıkların başlarında haham ve papazları gördüm. Ölenler için dua ediliyordu. Hatta bir tanesi yeni defnedilmiş. Başında ailesinin de olduğu bir tören gerçekleşiyordu. Çekim için son hazırlıkları yaptık. Teknik olarak bir eksiğimiz yok ancak içerik olarak kafamda soru işaretleri var. Hangi konudan başlasak?

Ömer beye hangi sorları sorsam? Kıyamet günü burada mı başlayacak? Sırat köprüsü nerede kurulacak? Kutsal topraklarda tövbe kapısının sırrı nedir? Dünyanın neden en pahalı mezarlığı burada? Ünlüler neden buraya gömülmek istiyor? Kafamda bu sorular, kolayca seçemiyorum.

Ömer Bey nereden başlasak?

zeytindağı nerede

Zeytindağı Nerede Hangi Ülkede ve nasıl gidilir

Dr. Ömer Çelakıl: İlk önce buradan başlayalım. Bu bölgenin Yahudi mezarlığı olduğunu biliyoruz. Dünyaca ünlü isimlerin buradan mezar satın almak istediğini de biliyoruz. Pahalı bir yer… İşte o mezarlık burası.

Kıyamet günü için Yahudiler, Yahudi milletinin kurtarıcısı Mesih’in Zeytin Dağı üzerinden Kudüs’e geleceğine inanıyor. Zeytindağı’nın yamaçlarında Musevi mezarlıklarının bulunmasının sırrı budur.

Dr. Ömer Çelakıl: Bazı Musevi inanışlarına göre Kıyametinde burada Sırat Köprüsünün de buradan Zeytindağı ile Mescid-i Aksa arasında inşa edileceğine inananlar var. Hristiyanlar için de önemli Zeytindağı. Barnabas İncil’i 10. Bölümünde, Meryem oğlu İsa’nın Zeytin Dağı’nda Allah’a ibadet ederken kendisine peygamberlik görevi verildiği anlatılır.
Zeytindağı aslında baktığımız zaman Hz. İsa için çok önemli bir yer. Kıyametle ilgili, Kudüs’le ilgili bir takım işaretler var. Senin gelişinin alameti ne olacak onlar yeniden bir geliş bekliyorlar. Sakın sizi kimse aldatmasın. Bunların olması gerek diyor. Ve diyorlar ki sizler savaş sözleri işiteceksiniz yani cenk edilecek.

Kader var bunların olması gerek diyor. Savaş seslerinin yükseleceği… Burada yer yer kıtlıklar olacağını bunlar bakın kıyamet işaretleri. Peygamberimizde söylüyor. Bütün bunlar ağrıların başlangıcıdır.

İnanışa göre yaradınımız, Hz. İsa’ya Zeytindağı’nda dua ettiği sırada peygamberlik görevini verdi. Romalılar, Hz. İsa’yı son vaazını verdiği Zeytindağı’nda ele geçirdi. Buralar enerji merkezleri. Keşfedilmeyi bekleyen enerji noktaları var zamanla belki anlaşılır.

Ömer Bey ayrıca burada bir tövbe kapısı olduğu söyleniyor.

Dr. Ömer Çelakıl: Şurada tövbe kapısı var. Tövbe kapısının olduğu yer Müslümanların mezarlığıdır. Osmanlı’nın Kudüs’te çok önemli izleri var. Burası Osmanlı döneminde, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış. Surların uzunluğu yaklaşık 4 kilometre olduğu söyleniyor.

Kaynak: Can Karaman – İsrail’de 10 Gün / ötekiadam yayınları kitabından alınmıştır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir