İsrail’e Nasıl Gidilir ve Gezi için Seyahat Tavsiyeleri

İsrail’e Nasıl Gidilir, İsrail para birimi, Yeni İsrail Şekel’idir. Bu para birimi Filistin’de de geçerli. Türkiye’den Ortadoğu’ya giderken özellikle havaalanında para değişimi yapmayın. İsrail’e indiğinizde Lira ve Şekel değişimi yaparsanız daha karlı oluyor.

İsrail ve Filistin’de Türk bankalarına ait bankamatik ya da banka bulmak imkansız. Yanınızda, yolculuğunuz süresince yetecek kadar para taşıyın. Seyahatinizi çok iyi planlayın. Gitmeden önce uzun uzun araştırmalar yapın ve görmek istediğiniz yerleri not alın. Görmek istediğiniz yerlerle ilgili yazılı kaynaklardan bol bol bilgi okuyun. Gittiğinizde, fikir sahibi olabilmeniz için önce bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Ortadoğu’nun siyasi kimliği nedeniyle herkesin kafasında güvenlik sorunu oluşur. Kurallara uyduktan ve uyarıları dikkate aldıktan sonra sorun yaşamazsınız. İsrail’de bürokrasi ve devlete ait, hükümete ait hiçbir varlığı göremezsiniz. Başta Kudüs olmak üzere birçok yerleşim yerinde, Türkiye’de olduğu gibi siyaset, halkın yaşamından çok uzaktır.

İsrail’de araç kullanacaksanız, Türkiye ehliyetleride geçerli.

Hız sınırına uyun. Şerit ihlali yapmayın. Asla emniyet kemeri takmadan yolculuk yapmayın. Arka koltuktaki yolcular için bile geçerli bu kural. Filistin’de ise herhangi bir uygulamaya denk gelmedik. Ancak bölgede çevirmeler, yol kontrolü ve dur ihtarlarına mutlaka uyun.

İklim çöl iklimi olduğu için, mutlaka şapka ve güneş gözlüğü kullanın. Bazı akşamlar serin oluyor, rüzgarlık veya hafif bir hırka işinizi görecektir. Bölgede konaklayabileceğiniz iki şehir bulunuyor. Kudüs ve Tel Aviv. Kudüs’te kalmanızı tavsiye derim. Mistik doku ve dini öğeler, inanın uykunuzu bile
değiştiriyor. Özelikle kutsal mekanlarda ve turistik yerlerde aşırılıktan kaçının. Yasaklara ve kurallara uyun. Sizin için sıradan davranış, başka dine mensup insanı rahatsız edebilir. Size normal gelen bir davranış, başka dine mensup insanı rencide edebilir.

Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanların yaşam sürdüğü topraklardan bahsediyoruz. Her turistik bölgede olduğu gibi, esnaf para kazanmak adına uğraş veriyor. Esnafın gayretleri sizi bunaltmasın. Sakin ve kararlı bir şekilde dialog kurun. Pasaportsuz dolaşmayın. Profesyonel bir tur şirketi ile gidin. Hatta imkanınız varsa, özel bir programı ayarlayın. Arkadaş grubuyla gitmek yani tanıdıklarla gitmek ve size özel gerçekleşecek kutsal topraklar turu daha anlaşılır olacaktır. İsrail’e nasıl gidilir, sürecini geçti iseniz, mutlaka bir rehber edinin.

İbadet Günleri

Türkiye’den gidecekler, iletişim sorununu nasıl halledecek, tartışmalı bir konu. Dilerseniz İsrail’den de bir GSM hattı alabilirsiniz. Anında, kısa bir işlemle bu hatlara sahip olabiliyorsunuz. Kutsal mekanlarda mutlaka telefonunuzun sesini kısın.

Cuma günleri Kudüs çok kalabalık oluyor. Mescid-i Aksa veya Kubbet-üs Sahra camilerinde namaz kılmak istiyorsanız, çok erkenden gitmenizi tavsiye ediyorum. Yüzbinlerce kişinin aynı anda akın ettiği camilere girip çıkmak kolay olmuyor. Müslümanlara ait olan kutsal mekanların güvenliği, giriş ve çıkışları İsrail asker ve polisinin denetiminde. Kurallara mutlaka uyun.

Cumartesi günleri, Yahudilerin ibadet günleri. Cuma akşamı gün batımından, Cumartesi gün batımına kadar ibadet ediyorlar. Bu ibadetin adı Şabat veya Sebt Günü olarak geçer.

İsrail'e Nasıl Gidilir

İsrail’e Nasıl Gidilir

Yahudilerin dinlenme günü olarak, Cumartesi günü kabul edilir. Yahudiler bugün çalışmazlar. Elektirik ve elektronikten uzak durmaya gayret ederler. Bir Yahudi işletmesindeki otelde Cumartesi günü otel lobisinde internete girme ısrarında bulunmayın. Otellerinde dahi Şabat Asansörleri bulunuyor. Katlar arasında tek tek duruyor. Binenler asla düğmelere dokunmuyor. Şabat günü Ağlama Duvarı çok kalabalık oluyor. Güvenlik üst düzeyde gerçekleşiyor. Kurallara dikkat edin.

Pazar günü ise Hristiyanların ibadet günü. Özellikle Diriliş Kilisesi kalabalık oluyor. İbadetlerin merkezi Kudüs’te az önce de söylediğim gibi, özellikle kutsal mekanlarda aşırılıktan kaçının. Bol bol fotoğraf çekin. Ziyaret ettiğiniz yerlde insanlık adına, Allah adına birçok olay gerçekleşti. Ortadoğu, Akdeniz ve Türk mutfakları birbirine çok yakın. Özellikle Filistin’de ve İsrail’in Arap mahallelerinde hazırlanan sofralarda yabancılık çekmiyorsunuz.

Müslüman ve Yahudiler koşer lokantalarında yemek yiyor. Koşer; Yahudilerin inancına göre, yenilmesi ve kullanılmasında dinen bir sakınca bulunmayan helal ürünler demektir. Müslümanlıkla birbirine yakın kuralları bulunur. Domuz eti yemezler mesala. Bu tür işletmelerde de asla domuz eti satılmaz. Koşer Restaurantlarında, kapıda sizi karşılayan görevliye, koşer demeniz yeterli. Sizi koşer diyerek davet edecektir.

Kaynak: Can Karaman – İsrail’de 10 Gün / ötekiadam yayınları kitabından alınmıştır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir