Hz. İsa’nın inzivaya çekildiği Kurantul Manastırı

Peygamberler için dağlar neden önemliydi? Bu soru aklıma Eriha’da geldi. Filistin’deyiz şu an. Hava kararmak üzere. Gün içinde diğer çekim yerlerinde biraz daha fazla oyalandığımız için, Filistin’in Eriha yerleşim yerine biraz geç kaldık. Biraz daha erken gelsek hava daha aydınlık olacaktı. Kameramızın tepe
lambası çekim yapacağımız yeri aydınlatamaz. Bulunduğumuz yerden çekimde Dr. Ömer Çelakıl’ın anlatacağı yer arasındaki uzaklık en az 5 kilometre. Hz. İsa’nın kırk gün inzivaya çekildiği dağ ve çevresini görüntüleyeceğiz.

Filistin, Batı Şeria’da, Ürdün Nehri yanında yer alan, tek katlı evlerin hakim olduğu, ağaçlandırılmış, bakımlı bir yer Eriha. Hz. İsa’nın kırk gün kaldığı rivayet edilen manastırı cepheden gören bir ufak tepeye geldik. Araçtan inmemiz, arabamı park etmem, çekim malzemelerizi çıkarıp, Dr. Ömer Çelakıl’a mikrofon
takmamız, yaklaşık 60 saniye sürdü. Röportaja başladık. Karşımızda Kurantul Manastırı ya da diğer adıyla Ayartma Dağı. İnanışa göre Hz. İsa bu dağ da 40 gün 40 gece oruç tuttu. Allah, Hz. İsa’yı, Şeytanla imtihan etti. Sonrasında Hz. İsa, peygamberliğini ilan etti.




Buraya Ayartma Dağı denmesindeki amaç, inanışa göre şeytan, Hz. İsa’yı ayartmaya, yoldan çıkarmaya çalışıyor. Hz. İsa’nın burada yaşadığı rivayet edilen olayın detaylarını Dr. Ömer Çelakıl’dan dinleyelim.

  • ”Hristiyanların inancına göre Hz. İsa burada kırk gün kırk gece boyunca dolaştı. Bu bölgede Havarilere göründü. Burası dağlık bir bölge. Hz. İsa burda tepelere çıkmış. Eriha dediğimiz yer Tevrat’tada geçer.”

Benim dikkatimi bulunduğumuz yerin bitki örtüsü çekiyor. Aslında bitki örtüsü yok burada. Böylesine kutsal bir yerde neden ot bitmiyor. Ömer Çelakıl’a sordum.

  • ”Tabii ki bu bölgeler, Arabistan gibi hem Museviler hem Araplar yaşıyor. İklimsel anlamda da Çöl Mevsimini andırıyor. İklim şartları sert ve sıcak. Allah bu bölgeyi bereketli kılmıştır. Mekke ve Medine’den sonra peygamberimiz tarafından tavsiye edilmiştir buralar. Bu bölge çok önemlidir. İmkanı olanlar Kudüs ve çevresini ziyaret etsinler”

Benim aklımda ise Hz. İsa’nın Havarilere görünme kısmı var. Bir soru daha Ömer Çelakıl’a. Hz. İsa ile ilgili Kuran-ı Kerim’de neler yazıyor?

  • ”Kırk gün boyunca buralarda dolaşıyor. Bu bölgede insanlar ve havariler onu görüyor. Tabi ki onların inanışına göre. Daha sonra göğe yükseliyor. 3 gün diriliş ve 40 gün sonra göğe yükseliş. O 40 günlük görünmeden bu bölgede olduğu anlatılıyor. Bazı kayıtlarda bunu görüyoruz. Ve Hz. İsa göğe yükselmeden önce Mucizevi bir şekilde insanlara görüldüğü anlatıyor Hristiyan inancı. Biz müslümanlara göre direkt göğe yükselmiştir. Kuran-ı Kerim’deki ayetlerde açık şekilde yazıyor. Hz. İsa’nın ölmediği, göğe yükseldiği ayetlerde sabittir, bellidir.”

Kaynak: Dr. Ömel Çelakıl ile İsrail’de 10 Gün-Can Karaman/Ötekiadam Yayınları




[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir