Cezzar Ahmet Paşa Camii

Cezzar Ahmet Paşa Camii hakkında bilgiler vereceğiz.

Kudüs semalarında mucizevi olay! Cezzar Ahmet Paşa Camii ‘ndeyiz. Dr. Ömer Çelakıl: Müslümanların burada 10 yıl önce yaşadığı çok önemli bir mucizevi olayı anlatıyor. Cuma namazı vaktine denk geldiğimiz için çevrede
inanılmaz derecede güvenlik önlemleri var. Camiye ilk başta çekim için giremedik. İzin vermediler. Hatta sert bir tutumla karşılaştık. Beni Fransız bir turist zannettiğini söyledi daha sonra yetkili.
Durumu net bir şekilde anlattık. Türkiye’den geldiğimizi söyledik. Kısa bir süre sonra da içeri girebildik. Biraz gerilmiştik.Mucizeyi inanılmaz derece merak ediyorum. Mucize biz gelmeden kısa bir süre önce yaşanmış.

Cezzar Ahmet Paşa Camii ‘nin avlusunda, bize bu mucizeyi anlatacakları anı bekliyorum heyecan içinde.

Cezzar Ahmed Paşa aslen Bosnalı. 1708 yılında Bosna’da dünyaya geliyor. 23 Nisan 1804 yılında Akka’da hayatını bu topraklarda kaybediyor. Gençliğinde İstanbul’da bulunmuş. Mısır’a gitmiş, Bedeviler ile savaşmış. 70 bedeviyi öldürmüş ve kendisine Cezzar yani ”deve kasabı” lakabı takılmış. Hayatını savaşarak geçiren
Cezzar Paşa adına yapılan Camiinin içindeyiz.

Kadir Gecesinde mucizevi bir olay yaşanmış burada. Caminin avlusunda halen çalışır ve dikkate alınır durumda
olan güneş saati gözüme ilişti. Saatin yanında bir süre kalıp, bir kare fotoğrafını çektikten sonra, Dr. Ömer Çelakıl’ın yanına geri döndüm. Kendisi cami yetkilisi ile İngilizce sohbete başladı. Cami yetkilisi 2012 yılı Kadir Gecesi’nde, gökyüzünde gözleri alan bir ışığın belirdiğini anlattı. Kısaca Ömer beye sordum neler konuştuklarını.

Dr. Ömer Çelakıl: ”Gece saatlerinde gökyüzünün açıldığını söylüyor. Bakamayacakları kadar ışık vardı diye söylüyor. İnsanların bunu gördüğünü ve bundan korktuğunu söylüyor.”

İnanılmaz olayın ayrıntılarını daha da merak etmeye başladım. Bu topraklarda daha nice mucizeler yaşanmıştı. Peygamberler diyarında, günümüzde de mucize yaşanmasının aslında şaşırtan bir tarafı olmamalıydı ancak haber refleksiyle bu ruh haline ister istemez kapılıyor insan. Yalnız bir hata vardı. Aynen kitapta yazdığım gibi, camii yetkilisinin ilk açıklamasını yanlış anlamışım. Mucizenin 2012 yılında yaşandığını sanmıştım. Yanılmışım, mucize 10 yıl önceymiş.

Dr. Ömer Çelakıl:

”Çok ilginç bir şey anlatıyor görevlimiz. Müslümanların burada 10 yıl önce yaşadığı çok önemli bir mucizevi olayı anlatıyor ve diyor ki 10 yıl öncesi Kadir Gecesi’nde gökyüzünde pencere gibi bir şey açıldığını söylüyor, ışık vardı diyor. İnsanların bundan korktuğunu söylüyor.

Napolyon’a boyun eğdiren ve adını tarihe altın harflerle yazdıran Cezzar Ahmet Paşa’nın adına yapılan bir camide mucize anlatımı, eminim sizinde ilginizi çekerdi. Buyurun detaylara. Caminin diğer adı Nur Camii’ymiş. Halk arasında Nur Camii olarak da telafuz ediliyormuş. Ömer beye sordum hemen, şu mucizelerin detaylarını almak istiyorum Ömer Bey.

Dr. Ömer Çelakıl: ”Yaklaşık 19 yıl önce müslümanlar bu camide ibadet ederken yaşamışlar bu mucizeyi. Kadir Gecesi’nde gökyüzünde pencere gibi bir şey açılmış ışık varmış. Olaya şahit olanlar çok korkmuş. Peki, bende şunu sordum, açılan pencerede ne vardı…Işık vardı diyor…O şahit olmamış. 10 yıl önce Akka’da bazı insanlar buna şahit olmuş. Konunun içine girdiğimizde, Ömer Çelakıl daha önemli bir açıklama yapıyor.

Dr. Ömer Çelakıl: ”Bu da tabi ayetlerle paralel…Kadir Suresi’nde meleklerin ve ruhların indiği söyleniyor…Bu göksel bir olay olabilir mi? Ama Kuran’da bir ayet var böyle bir olay bizim göremediğimiz alemde yaşanıyor. Bir iniş var.” Caminin duvarında semboller dikkatimi çekiyor.

Dr. Ömer Çelakıl: ”Bu mavi yazılarda Fetih suresi’nin yazıldığını söylüyor yetkili. Bu cami çok önemli. Akka’nın ve tarihin bir sembolü aslında. Fetih Suresi’nin içeriği nedir Ömer Bey?

Dr. Ömer Çelakıl: ”Peygamberimize hitaben bir fetihten söz ediliyor. Önünün açılacağını, geleceğinin aydınlık olduğu…Kuran’ı Kerim’de vardı. Peygamberimize yapacağı fetihler önceden bildirilmiş mi yani?

Dr. Ömer Çelakıl: ”Aslında baktığımız zaman Kuran’da şaşırtıcı olaylar var. Mekke’nin fethi mesela, Arabistan’ın fethi rüya yoluyla gösterilir. Rivayet ederler bunu. Peygamberimize fetihler müjdelenmiş önceden…Zaten hangi tarihi şahsiyet Mısır, Kudüs, Suriye vs. bu kadar kısa zamanda fetheden dünyada başka bir inançla, anlayış, başka bir sistem yoktur. Bu peygamberimizin peygamberliğinin kanıtıdır. Kanıtlamaya ihtiyacı yok ama yinede kanıtıdır. Çünkü dünyada hiçbir saltanatı olmadan, normal bir ailede yetişip bu kadar fethi yapan kimse yok…Bu da başlı başına mucizedir.”

Başka bir mucize var mı peki?

Dr. Ömer Çelakıl: ”Peygamberimiz zamanında Persler ile Romalılar arasında bir savaş gerçekleşiyor. Rum suresinde geçer. Romalılara işaret ediyor. Rum suresinde diyor ki; Rumlar yenildi, lakin tekrar galip gelecekler. Birkaç yıl içerisinde…Persler, Romalılar savaşında Persler kaybediyor. Bu olaylar gelince müşrikler alay ediyor. Halbuki Kuran’ın buyurduğu gibi Romalılar Persleri yeniyor. Tam da söylendiği yerde, Kuran-ı Kerim asırlar öncesinden bu savaşın gerçekleşeceğini yeriyle birlikte, Lut Gölü havzasında, Romalıların yeneceğini söylüyor. Bu bile mucizedir. Gaipten sadece Allah haber verir. Lut Gölü havzası tuzlu bir yer…Burada gerçekleşeceğini söylüyor. Amerika kıtası bile yoktu o zaman.”

Kaynak: Can Karaman – İsrail’de 10 Gün / öteki adam yayınları kitabından alınmıştır.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir