Sümerler’de Şiirin Temel İlham Kaynağı Kadının Yeri

Sümerler Kimdir sorusuna kısaca MÖ 4000 – MÖ 2000 yılları içerisinde günümüzde Irak’ın güneyinde yerleşik bir hayata sahip olan, Dünya Medeniyetinin beşiği olarak kabul edilen coğrafi bölgede yaşamış bir uygarlıktır. Dünya’nın ve insanoğlunun bilinen en köklü ve eski uygarlığı olarak kabul edilir. Mezopotamya’da bölgesinde ortaya çıkan çeşitli medeniyetlerin temel anlamda kökeninde Sümerler’in olduğu kabul edilmektedir. Sümerler, Mısırlı ve Giritli Akdeniz insanları gibi sosyal ve dini yaşamda anneliği göklere çıkarmıştır. Kadınlar yasal bir statüye sahip olur ve evlilik yasaları Devlet tarafından ilan edilirdi.
Kadınlar, İbrahim’in Mısırlı köle Hagar’ın sahibi karısı Babilli Sara gibi, kendi üzerlerine mal sahibi olabilirlerdi.
Bir kadın ailesinden evlilik çeyizi alır ve ayrılık söz konusu olursa, onun üzerinde hakka sahip olurdu. Evlenmeyen veya evli kadınlar erkeklerle ya da hem cinseleriyle iş ortaklığına girebilir, mahkemelerde dava açabilir veya kadınlara dava açabilirlerdi. Erkek ve kız kardeşler aile mülkiyetinin ortak mirasçılarıydı. Kız çocuklar babalarının kontrolünde olmayan malların sahibi olabilirlerdi. Ayrıca aklıselim yaşa geldiklerinde iş konularında ebeveynleriyle yasal anlaşmalar yapabilirlerdi. Bekarlık yemini etmiş ve bir dini kurumda yaşayan genç kadınlar yine de iş yatırımları yapabilirlerdi.

Sümerli bir kadının tahta çıkması durumuna örnek oluşturacak sadece bir durum yaşanmıştır. Kadınlar, bu nedenle resmi yaşamdan tamamen dışlanmamıştı. İlk Sümer Krallarından 2. Dungi iki kızını Suriye ve Elam şehirlerinin yönetici olarak görevlendirmişti. Benzer bir şekilde, Mısırlı Firavun Sishak da ele geçirdiği
Gezer şehrini Süleyman’ın karısı olan kızına devretmişti.

Antik Sümer’in dini yaşamında kadınların kesin bir nüfuzu vardı hatta bazı tapınaklarda rahibelik yapıyorlardı. Şimdiki konuşmacıların ”Baylar ve Bayanlar” dediği gibi, en eski ilahiler karma meclislere ” Erkekler ve Kadınlar” diye gönderme yaparak kadınlara gösterilen saygı hakkında ipuçları verir. Bu tür ürünlerin sonraki Sami uyarlamalarında bu alışılmış gönderme ”erkek ve kadın” olarak değiştirilmiştir. Eğer kadınların pozisyonunu kısıtlamak için çaba harcandıysa da, çok başarılı olunmamıştır. Çünkü Hamurabi var olan yasaları sistemli bir hale getirdiğinde kadınların eski hakları daha önemli oldu.

Antik Sümer’de iki tür lehçe vardı: Dua türünden olan ilahiler ”Kadınların Dili” olarak bilinen lehçe de üretilirdi. Ama bundan Sümerli kadınların erkeklerin kullandıkları dilden farklı bir konuşma şekli geliştirdikleri anlaşılmasın. Kadınların dili belki de ikisi arasındaki eski olanıdır; daha yumuşak ve daha basit bir dildir. Bu dilde şairane duygular en güzel şekilde ifade edilir. Antim Dönem de de şimdi olduğu gibi, kadınlığın kusursuzluğu şairin ana ilham kaynağıydı. İlahiler arasında şiir sanatının en üst seviyesine Babil Venüs’ü İştar’ın duasında ulaşıldı. Bu ilahi savaş tanrıçası olarak Valküre’ye benzer karaktere sahip olan bu tanrıçaya hitap edilmiştir. Daha feminen özellikleri de saklanmamıştır. Şiirden bir bölüm:

İŞTAR İÇİN İLAHİ

Ağlarım sana Tanrıların kadını
Kadınların kadını, eşsiz Tanrıça
İştar ki tüm insanlığın yaşamını şekillendiren
Dünya Kraliçesi, göğün hakimi
Cennet yaratıklarının kadın hükümdarı
Ünlüdür senin adın, sen kutsal ışık
Dünya üzerinde ulvi ışığını saçarsın
Ayın kahraman kızı, bak! Dinle;
Silahlarımız ve ödülümüzü sen yönetirsin
Ateşli savaşlarda iradenle gelir zafer
Taçlanmış görkemli Kader, İştar en yüce.
Tüm Tanrılardan daha yüce

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından ( Babil ve Asur Mitleri, Donald A. Mackenzei/Atlantis Yayınları) kitabından kısaltılarak alınmıştır. Not: Şiir daha uzundur. İlk kıtası yazılmıştır.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir