Radyoterapi Nedir nasıl Yapılır

Radyoterapi Nedir nasıl Yapılır

Radyoterapi Nedir nasıl Yapılır

Radyoterapi Nedir nasıl Yapılır :  Kanser Hastalığı ve birçok çeşidinin durdurulmasında, Radyoterapi Tedavisi çok etkili bir yöntemdir. Enerji dalgaları hücreler bölünürken çok daha ölümcüldür ve kanser hücreleri normal hücrelerden çok daha hızlı bölünür. Daha hızlı metabolizması olan saç kökleri ve testisler gibi normal hücrelerde radyoterapiden zarar görebilir. Çeşitli organ yollarında bağlantı olan hassas dokular da (bağırsaklar, idrar sistemi ve genital organlar) radyoterapi tedavisine karşı hassastır.
Radyoterapi Tedavisinde, radyasyon genellikle dışarından kanser hücresine ışın gönderilerek verilir. Fakat bazı kanser türlerinde (servis, tiroid, uterus ya da prostat kanseri) doktor doğrudan organın içine radyoaktif tohumlar ya da tanecikler yerleştirebilir. Bazı taneciklerin radyoaktif alanı bir iki santim çapındadır ve diğer insanlara (cinsel ilişki sırasında bile) zarar vermez ve kalıcı olarak içeride bırakılabilir. Diğer türler ise bir kaç adım yaklaşan insanlara bile zarar verir ve birkaç gün içinde çıkarılmaları gerekebilir.

İkinci tür tanecikleriniz varsa hastanede tutulursunuz ve hergün sadece bir kaç dakika olmak üzere sadece on sekiz yaşından büyük ve hamile olmayan ziyaretçileriniz en az iki metre uzakta durmak şartıyla sizi görebilir. Bu tür radyasyon eşle fiziksel teması engelleyerek cinsel yaşamı daha çok kısa süreli etkiler. Bu bir kaç gün bir ömür gibi gelebilir ve sabredilmesi gerekir.

Radyoterapi Nasıl Uygulanır

Radyoterapi görecek kanserli hasta, rutin olarak onkoloji bölümündeki doktoruna görünür. Doktor ona belirli periyodik günlük seanslar yazar.  Hasta onkoloji bölümünde radyoterapi kısmına gider ve dosyası ile birlikte kayıt yaptırır. Ordaki yetkili kişiler gün vererek ilk tedavi seansını başlatmış olur. Günü geldiğinde radyoterapi kısmında sırasını bekleyen hasta ordaki hemşireler ve yetkili kişiler tarafından çağrılır.

Radyoterapi göreceği odaya geçince bildiğimiz emar cihazı gibi bir makinaya uzatılmadan önce elbiseleri çıkarılır ve üstüne bir önlük giymesi için verilir. Önlüğünü giyen hasta cihaza uzanınca yetkili kişi, kanser olan vücudundaki kısımlara bilgisayar ve cihaz ile lazer tedavisi şeklinde ışınlar gönderir. Dışardan
hastanın kanserli bölümleri işaretlendiği için yetkili kişi ışınları çizdiği çizgiler üzerine düşürür. Ve hasta 5, 10 dakikalık ışın tedavisi ile bu süreci atlatmış olur.

Radyoterapinin (yani halk dilinde ışın tedavisi) gören kişi, tedavinin uygulandığı bölümlerinde ışından kaynaklı hafif esmerlikler yaşayabilir. Bu normal bir yan etkidir. Güneş yanığı gibi olabilir cildinin o kısmı. Hastanın günlük rutin yaşamına dönüp fakat banyo yaparken ışın aldığı bölgeyi fazla ellememesi önerilir. Işın tdavisinin uygulandığı hastanın kanserli bölgesindeki kılları da dökülebilir. Bunlar beklenen yan etkilerdir daha sonra yeniden çıkar.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir