Mina Urgan'a göre Sigarayı Azaltma Yöntemi ve Günde 10 tane içmek

Mina Urgan’a göre Sigarayı Azaltma Yöntemi ve Günde 10 tane içmek

Mina Urgan’a göre Sigarayı Azaltma Yöntemi ve Günde 10 tane içmek

Mina Urgan’a göre Sigarayı Azaltma Yöntemi ve Günde 10 tane içmek : Günümüzde sigara tiryakilerini üzen sigaraya gelen zam, sigarayı bırakma konusunda toplumu tam anlamıyla korkutmamaktadır. Neden çünkü, insan psikolojisinde zorla değil, isteyerek çözüme ulaşmak en makul olanıdır. İnsanların sigarayı içersem ölürüm kelimesini bilmeleri ve bu nedenle sigaradan vazgeçmeleri gerekir. Aksi taktirde zamlar, zorlamalar pek işe yaramıyor kuşkusuz.

Sigarayı içtikçe sağlıklarının kötüleşmesi, sigaranın sağlığa zararları, sigaraya gelen zamlardan daha önem taşımıyor insanımıza. Sigara bırakmanın yöntemleri kendilerine ağır gelip, ama biraz gayret göstermelerini hiçe saymasalar başarıya ulaşacaklarını hiç bilmiyorlar. Sürekli günden günde sigaranın yol açtığı hastalıklardan ölen binlerce insan ve bile bile sigaranın kanser yaptığı bilimsel kanıtlanmışken hala bu zararlı alışkanlıktan kurtulamıyor insanlar iradesine yenik düşüp. 

Çok kez deneyip yarı yolda tekrar sigaraya başlayanlar ve çeşitli sigara bıraktıran tekniklerle bu konuyu çözmeye çalışan insanlar oldukça fazla. Bunlardan biride yazar Mina Urgan. Mina Urgan’a göre Sigarayı azaltma yöntemi ilginç. Kendine göre bir taktik gelişmiştir yazar, ve şöyle demektedir kitabında:

Şimdi gelelim bu sigara konusuna: Sigara, yağlı yemekler, çaylar, kahveler gibi sözde zararlı değil, gerçekten zararlıdır insan sağlığına. İşin komik yanı gibi bir çok zararlı şeyler gibi Amerika’dan gelen bu zararlı bitkinin on yedinci yüzyılda sağlığa yararlı sanılmasıdır.

Kendim sigarayı bırakamam ama, bırakanlara büyük bir hayranlık duyarım; ikide birde kutlarım onları. Bırakmayı kaç kez denedim. Bir ay bıraktım, iki ay bıraktım sonra gene başladım. Çünkü bırakınca, fena halde manyaklaşıyorum.

Okuyamıyorum, yazamıyorum, beş karış surat asıyor, hayata küsüyor, sigaradan başka hiçbir şey düşünemez hale geliyorum. Sözün kısası sağlım açısından sigaradan bin beter strese giriyorum. Sonunda, günde sadece 10 sigara içmemi sağlayan bir yöntem icat ettim:

Gerçek tütün ihtiyacının ilk üç dört nefes olduğunu; ondan sonra insanın otomatik olarak sigarayı bitirdiğini anlamıştım. O ilk üç dört nefesi perişan ciğerlerime derin derin çektikten sonra, yanımda her zaman taşıdığım küçük makasla sigaranın kül olmuş ucunu kesiyorum. Bir süre sonra o kesik sigarayı yeniden yakıyorum.

Daha şık bir davranış, üç dört fırt çekip, o sigarayı küllükte ezmek olur elbette. Ne var ki, yirmilik bir paketin neredeyse iki yüz bin liraya çıktığı bir dönemde, benim gibi emekli maaşlarıyla geçinenlerin böyle şık davranışlarda bulunmalarının yolu yoktur. İcat ettiğim yöntemi birçok tiryakiye salık veririm, ama hiç kimse bu çok parlak buluşumu benimsemedi her nedense.

Yaşamım boyunca bir çok yanılgıya düştüm. Bana çok acı çektiren yanlış işler yaptım. Hiçbirinden pişman değilim; çünkü yapılması gereken yanlışlardı bunlar. O yanlışları ancak yaptıktan sonra kurtulabilirdim. Ama sigaraya alışmama çok pişmanım. Çünkü sigara bir keyif değil, kötü bir alışkanlıktır sadece. Sigara
paket bile taşımadan, güzel bir manzara karşısında ya da iyi bir yemekten sonra kahvelerini içerken coşup ”ver bana bir sigara” diyenler için bir keyiftir ancak.

Kaynak: (Mina Urgan, Bir Dinazorun Anıları YKY)

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir