Down Sendromu nedir diye soran olursa Melek Kalplilik dersiniz

Down Sendromu nedir diye soran olursa Melek Kalplilik dersiniz

Down Sendromu nedir diye soran olursa Melek Kalplilik dersiniz : Dünyaya bizlerden bir kromozom fazla farkla gelen, tıp dünyasının down sendromlu olarak adlandırdığı, hepsinin birbirine benzediği dünyamızı renklendiren melek kalpler onlar. Down sendromu nedir diyecek olursak. Bir rahatsızlık değil genetik bir farklılıktır. Normal insanlarda 46 kromozon varken down sendromlularda 47 kromozon vardır. Aslında bu anlamda eksik değil bizden bir fazla farkla dünyaya gelmişlerdir.
Onlar değil biz eksiğiz….

Muhakkak hepimizin tanıdığı bir yakını vardır. Mahallede civarında yaşayan ne kadar sevgi dolular, bir düşünün. Hangi yetişkinle konuşurken onların verdiği o samimi  duyguyu yaşıyoruz? 50 Yaşındada olsa 5 yaşındaki çocuk gibi tekrar tekrar usanmadan sorarlar. Mesela benim Aynur teyzem, yeğenim ne zaman bana doğum günü yapıcanız?

Oysaki yılda 15 kez doğum günü kutlanır, yine diğerlerinin doğum gününde aaaa yine bana doğum günü yapıcaksınız biliyorum der ve pastayı yine o üfler. Pasta falan da yemez istediği tek şey ilgi ve sevginin ona gösterilmesidir. Bir çoğumuzun isteyip te adlandıramadığı bana bakın ben burdayım benimle de konuşun ilgilenin diyen iç sesimizin onun dudaklarından dökülmesi…

Bu yüzden biz konuşurken araya girip önümüzde dikilir ve anlatır, aynı şeyi belki 5,6,10,12 kez. Sabır ister bakımı, inatçıdırlar, dedikleri dedik, çaldıkları düdük. Merhameti sonsuz bebek ağlar oda ağlar biri üzülse elini omzuna koyar başını ona yaslar gözlerinin içine bakıp ben seni çok seviyommmm der. Çocuklarımızda büyük teyzelerini çok seviyorlar onun dünya kadar oyuncağı var ve paylaşıyor.
Merhametine kurbannn!

Annemi aradığımda bazen telefonu o açar ilk sözü yeğenim ne zaman gelicennn, hangimiz ararsa arasın hepimizi Nermin sanan (Onunla en çok ilgilenen canım kardeşim) yanına gidince sakın gitme, hep burda kal diyen gözümüzün içine bakan, evimize dönerken istinasız hep ağlayan canım teyzem.

Her buluşmamızda ister müzikli ister müziksiz benimle dans eden ki onun kadar uyumlu dans eden bir partnerim hiç olmadı. Favori şarkısı Ajda Pekkan’dan Aman Petrol canım petrol, ikincisi sıktımı canını sıktımı kov gitsin unutursun ve muhteşem senkronize oynadığı bir sarı yılan şarkısı ve kapanış…

EN MEŞHUR SÖZÜ:HATIRAM KALSIN YEĞENİM??

Köyümüzde onu sevmeyen tanımayan yok, herkes son derece sever onu halini hatrını sorar. Ben küçükken hatırlıyorum bazı çocuklar bilmiyor farklılığını. Deli deli diye seslenirlerdi teyzeme üzülür, ağlardı. O kadar çok kızar ve üzülürdümki kalbi kırılıyor diye oysa kimseye zararı bir kötü yanlış davranışı
yoktu teyzemin.

Bu yüzden okulada göndermemişler çocuklar onu üzmesin diye. Eskiden insanlar tüm farklı insanları deli olmakla itham ederdi. Zamanımızda hep diyoruz ya insanlık kötüye gidiyor diye bu anlamda insanlar daha bilinçli ve normal davranıyor. Rahmetli Anne annemle dedemin göz bebeği teyzem üzerine titrerlerdi, nasılda severlerdi.

Dedemin teyzeme sandık alışı teyzem hala babam bana sandık aldı bak içerde diye en az günde 15 – 20 kez tekrar eder, kolundaki altın bileziğini yüzü asık gördüğü herkese sen üzülme paran yoksa ben sana bileziğimi vereyim demesi, herkesi koşulsuz ve çıkarsız sevmesi melek kalplimm. Canım teyzem, şimdi annem ve babamla yaşıyor, onlara emanet annemin kıymetlisi, artık Anneannem ve Dedemin evi boş, onca hatıra onca anı sayısız güzel günler.

Teyzemin özlemleri var, en çok kaybettiği anne ve babası, ablası ağbisi, ağbileri yengeleri, yeğenleri bir de hiç gelmeyen Çağla’sı…Normal insanlardan farklı insanlar gördüğümüzde, garip garip ifadesiz yada acıyarak bakmak yerine gülümsemeyi deneyelim gözlerine bakıp bir merhaba bir selam verelim hayat
farklılıklarla güzel ve yaşanılabilir.

Bu güzel yüreklilere bakan insanların sorumlulukları çok fazla, nazik ve yardımsever olmalı varsa ihtiyaçları destek olmalıyız, bazen haberlerde yayın organlarında görüyoruz, babası kızına düğün yaptı hayalini gerçekleştirdi diye selam olsun o güzel insanlara.Kimse kimseden üstün değil. Bugün ben sağlıklıyım ama yarın ne olacağım bilinmez, hepimizin örnek bir hikayesi var bu konuda, bir düşünün, sevgi insan sevgiyle yaşar…..

Sevgiyle kalın!

Yazar: Gülay Bulut Taş
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir