Cüzzam Tarihi ve Cüzzam Hastalığı Konusunda İlk Çalışma Yapan Kişi

Cüzzam Tarihi ve Cüzzam Hastalığı Konusunda İlk Çalışma Yapan Kişi

Cüzzam Tarihi ve Cüzzam Hastalığı Konusunda İlk Çalışma Yapan Kişi

Cüzzam Tarihi ve Cüzzam Hastalığı Konusunda İlk Çalışma Yapan Kişi : Yakın tarihimizde artık insanları endişe verecek şekilde korkutmayan cüzzam, oysaki tarihe şöyle bir geri gittiğimizde vahşet yaratıyordu. Toplumlar içinde halkın kitlesel olarak ölmesine sebep oluyor ve hiçbir tıbbi çare fayda vermiyordu.

Eski insanlar büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldık deselerdi şimdi bizlere, belki de onları ciddiye almazdık. Ama aynen tarihte böyle seyrediyordu cüzzam hastalığı. Çünkü derileri saran, vücut içindeki sinir sistemlerini sarsan ve organlar konusunda da bir sürü hasar verip çürüten bu hastalık insanlarda kısa bir süre sonra ölümle sonuçlanıyordu. Daha da kötüsü öldürmeden önce de bizati süründürüyordu. Genç yaşında bu hastalığa yakalanıp şayet ölmemişse kişi yaşlanana kadar yüzünde bu vahim hastalığın izlerini taşıyordu.Cüzzam Tarihi aşamalarında günümüzün modern tıbbının olmadığı dönemlerde insanlar korkudan büyüler ve farklı alternatif yollar deneyerek bu hastalıktan kurtulmanın yollarını da aramaktaydı. Ama malesef sonuç başarısızdı.

Cüzzam hastalığının gerçi günümüzde de tıp tarafından nasıl bulaştığı konusunda bir
konsensüs sağlanamamıştır. Eski insanlar bu hastalığa miskin gibi isimlerde vermekteydiler. Bu hastalık bütün dünyayı kasıp kavururken Avrupa ülkeleri cüzzamlı hastalar ile sağlıklı insanlar arasında bir bulaşım olmaması için cüzzamlıları küçük küçük adalara yerleştirip orda karantina ya da tecrit altında tutarken. Bu söylentiler kulaktan kulağa yayılıp taa İbn-i Cessar’ın kulağına kadar gelmişti.

İbn-i Cessar kimdir dersek? İşte Cüzzam Hastalığı ve onun tedavisinde çığır açan bilimadamı kişidir. Cessar cüzzam hastalığını duyar duymaz, hastalıklı insanlar ve hastalık üzerinde detaylı incelemeler yaparak ona uygun bir tedavi yöntemi geliştirdi. Bu altın değerinde çalışmalarını diğer kuşaklara iletebilmek içinde bir kitabında topladı. (Fakirler İçin Seyahat Kitabı)

Tunuslu bilimadamı İbn-i Cessar bu eserini yazarken İtalya, İspanya, Fransa, Roma gibi bir çok devleti gezip, inceleyip cüzzamlı hastaları analiz edip notlar alarak yazmıştı. Bu eser Latince, Yunanca ve İbranice’de yayımlandı. Tabi onun bu eserinin bir kopyasını da Viaticum adında bir eser yazarak Konstantin’de taklit etti.

Fakat yalancının mumu yatsıya kadar yandı. Sicilyalı çevirmen Demetrius yapılan bu intihalin farkına varıp İbn-i Cessar’ın taklit ya da kopya çekildiğini ifade ederek toplumlara açıkça bildiride bulundu. Günümüzde cüzzamın basil ‘den kaynaklı oluştuğunu 1873 yılında Gerhard Armeuer Hansen açıkladı. Ve modern tıp literatürüne böylece girdi.[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir