Bilimsel olarak Saçlarımız Niçin Beyazlar

Bilimsel olarak Saçlarımız Niçin Beyazlar

Bilimsel olarak Saçlarımız Niçin Beyazlar

Bilimsel olarak Saçlarımız Niçin Beyazlar : Kadın ve erkeklerin genel olarak belli bir dönemden sonra karşı karşıya kaldığı mühim konulardan biride saç beyazlamasıdır. Saçlarımızın, yanında, önünde, arkasında ve sanki bize inatmış gibi elle tutulan her yerinde olan bu beyazlar tam bir baş balasıdır değil mi?

Şüphesiz kadınlar için saç beyazlaması onların saçlarını istedikleri renge boyamaları söz konusunda çok büyük bir problem gibi gözükmese de karşıdan bakınca, erkeklerde büyük bir problemdir. Şüphesiz erkeklerin, kadınlar kadar saçlarını boyatmadıkları olgusunu öne çıkardığımız içindir. Fakat her ne olursa olsun kadın erkek fark etmez, hayatımızın belli bir noktasında çok sevdiğimiz bu saçlarımızın rengi birden beyaza döner.

Neden başka renge dönmezde beyaza döner? Niçin saçlarımız beyazlar? İlk çocukluk ya da gençlik halindan eser kalmayan saçlarımızın beyazlaması bizlere psikolojik açıdan yaşlılık hissi verir ve üzer. İşte bizlerde sizlerin bu gibi düşüncelere kapıldığınızı bildiğimiz için rahat bir nefes almanız için bu makalemizi sizler için kaleme aldık. Saçlarımız neden beyazlıyor, dilerseniz gelin hep birlikte inceleyelim. 

” Çoğu insan için estetik ve fiziki açıdan olmazsa olmaz saçlar, ilk zamanlar ki gibi kalmıyor malesef zamanla renginide kaybediyor. Başımızdaki saçların ve vücudumuzdaki kılların beyazlaşma süreci ortalama on yıl ile 20 yıl arasıdır. Genelde bütün saç tellerimizin rengi ya siyah, ya sarı ya kırmızı ya da kumraldır. Ve son olarak beyaz. Neden en sonunda saçlarımızın beyaza dönüşüp aklara bürünmemizin nedeni tıpkı şöyledir.

Her bir saç teli, ortası boş bir tüp gibidir. Tüpün ortasındaki boşlukta ise melanin denilen renk maddeleri vardırdır. Genç yaşlarda tüpün ortasındaki bu boşlukta, saça renk veren melanini bir arada tutan bir sıvı vardır. Ancak yaş ilerledikçe, saç tellerinin ortasındaki bu sıvı kaybolur. Çünkü derimiz, artık saçlarımızı eskisi gibi sağlıklı olarak uretemez durumuna gelir. Renk veren hücrelerde tutunacak ortam bulamadıklarından havada kalır. O zaman da saçlar rengini kaybeder ve beyaza döner. ”

Kaynak: Ne niçin, nasıl – Aslı Kapan / Kuşak Yayınları kitabı

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir