Antik Dönemlerden Günümüze Kadar Gelen İlginç Tükürük Tedavisi

Tanrıların ve Şeytanların vücut sıvılarının canlandırıcı özellikleri vardı. Hint yaratıcı Prajapati başlangıçta ağladığında suya düşen gözyaşları havayı oluşturdu. Yukarıya doğru sildiği gözyaşları ise gökyüzünü oluşturdu. Eski Mısırlılar zenciler dışındaki tüm insanların Horus’un gözlerinden doğduğuna inanıyorlardı. Zenciler Horus’un bedeninin başka bölümlerinden doğmuştu. Güneş Tanrısı Ra’nın yaratıcı gözyaşları dünya üzerine ışıldayan güneş ışınları olarak düştü. Bu tanrı yaşlandığında, ağzından tükürük aktı. İsis bu canlandırıcı sıvıyı tozla karıştırdı ve böylece büyük güneş tanrısını ısırıp felç eden yılanı yarattı.
Tükürüğünde gözyaşları gibi yaratıcı ve iyileştirici özellikleri vardı. Ayrıca şeytanları kovar ve yaralar, uğur getirirdi. Tükürme Törenleri Antik Mısır’ın Dini Edebiyatında da yer almıştır. Ra’nın gözü Set tarafından körleştiriliğinde, Thot görme yeteneğini yeniden kazanması için gözün içine tükürdü. Ra ile Ra-Tum olarak bağlantılı olan Güneş Tanrısı Tum da yere tükürerek tanrılar Shu ve Tefnut’u oluşturdu. Yelaltı Dünyasında Şeytan Yılan Apep’in lanetlenmesi için üzerine tükürüldü. Bu sahne rahiplerin biçimlendirdiği balmumumdan yapılmış heykelde de gösterilmiştir.

Birçok Afrika kabilesi de sözleşme yapmak, dost ilan etmek ve lanetlemek için tükürdü. Kaşif Park Geziler isimli kitabında hamalların iyi bir yolculuk olsun diye düz bir taşa tükürdüklerinden bahsetmiştir. Arap kutsal kişiler ve Hz. Muhammed’in soyundan gelenler hastalıkları iyileştirmek için tükürürler. Hz. Muhammed torunu Hasan doğar doğmaz ağzının içine tükürmüştür. Thocritus. Sofokles ve Plutarkhos antik Yunanlıların iyileştirme, lanetleme ve çocuklara isim verildiğinde kutsama amaçlı tükürme adetleri olduğunu doğrulamıştı.

Pliny hastalıkları iyileştirmek için tükürük niyetinin yararlarına inandığını açıklamış ve tükürme adetinin cadılığı önlediğinden bahsetmişti. İngiltere, İskoçya ve İrlanda’da tükürme adetleri henüz eskimemiştir. İngiltere’nin kuzeyinde erkek çocuklar ruhlarına tükürme hakkında konuşurlardı. Newcastle’deki madenciler ilk grevlerini yaptıklarında, anlaşmalarını bir taşın üzerine tükürerek yaptılar. İskoçya’nın kuzeyinde hala ”tükürme taşları” vardır. Kırsal bölgelerde pazarlıklar yapılırken, el sıkışılmadan önce ellere tükürülür.

Balıkçı kadınlar ve diğer satıcıların her gün kazandıklarıilk paraya daha fazla satış yapılmasını sağlamak için tükürülür. Çeşitli tükürme adetlerinden bahseden Brand, Scot’s Discovery Of Witchcraft (Scot’ın Cadılık Keşfi) kitabından kralın kötülüğünü önlemek için kullanılan tükürük hakkında alıntı yapmıştır. Pliny gibi Scot da törensel tükürme adetlerinin cadılığa karşı bir büyü niteliği taşıdığını ileri sürmüştür. Çin’de kötülükleri uzaklaştırmak için tükürmek yaygın bir şeydir.

Kaynak:Babil ve Asur Mitleri-Donald A. Mackenzie/Atlantis yay.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir