Aziz Nesin “Geriye Kalan” gözyaşlarımdan süzdüğüm bir avuç kahkahadır

Aziz Nesin “Geriye Kalan” gözyaşlarımdan süzdüğüm bir avuç kahkahadır

Aziz Nesin “Geriye Kalan” gözyaşlarımdan süzdüğüm bir avuç kahkahadır

Aziz Nesin “Geriye Kalan” gözyaşlarımdan süzdüğüm bir avuç kahkahadır: Bu yazımızda büyük usta Aziz Nesin’in sizler için çok güzel bir öyküsünü hazırladık.

Bir gün bir sinir hastalıkları uzmanına bir hasta gelir. “Doktor, der, hastayım, hayattan zevk alamıyorum. Açlar aklıma geliyor, yemek yiyemiyorum. Çıplaklar hatırıma geliyor, onlarla birlikte üşüyorum. Her cinayette kendimi suçlu buluyorum. Her katil bıçağının kabzasını sanki benim ellerim tutmuştur.
Her atılan kurşun benim kalbime saplanıyor. Bütün bu toplumun suçları benim omuzlarıma yüklenmiş. Artık gülmesini unuttum. Doktor, hastasını omzundan tutar, pencerenin önüne getirir, perdeyi aralar, parmağıyla karşı duvardaki afişi gösterir. Bu afişte, bir sirk palyaçosunun reklâmı vardır.
“Azizim, der, şu palyaçoyu görüyor musun?

Tavsiye ederim, her gece bu palyaçonun gösterilerine git. Bütün kederini, elemini, derdini unutursun. Gülmeyi, kahkahayı öğrenirsin. Hayattan yeni baştan zevk almaya başlarsın.

Hasta, başını eğer, -Doktor, der, işte o palyaço benim!
Sekiz yıllık yazarlık hayatım, bu palyaçonun hayatına benzer. Sevgili okurlarım! İşte o kavgadan Geriye Kalan gözyaşlarından süzdüğüm şu bir avuç kahkahadır.

Aziz Nesin’in Geriye Kalan? adlı eseri 1948 yılında yayımlanmıştır. Aziz Nesin’in 32 dile çevrilmiş kitapları sırasıyla en çok şu dillere çevrilmiştir: İran’da (70), Yunanistan’da (20), Almanya’da (16), Rusya (15), Bulgaristan’da (10) Romence?ye (7) ve daha birçok dillere…

NOT: Aziz Nesin hem yapıtları ile hem de cesur ve korkusuz biri olması itibari ile Türk Edebiyatında yeri bir daha doldurulamayacak bir yazardır. Kendisini ister sevelim ister sevmeyelim ama eserlerine saygı duymak en azından edebiyat adına bir borçtur. Çünkü kendisinin ünü ülke sınırlarını aşıp bütün dünyaya yayılmıştır. Her ülkede muhakak Aziz Nesin okuruna rastlamak mümkündür. Ki kendisi de dediği gibi, boyum kadar kitap yazdım. Tabi onun mizahi yönünü hiç hesaba katmıyoruz. Ülkemizde bir çok komedyenin ilkin ondan esinlendiğini de unutmadan eklememiz gerek. Hatta ve hatta onun kitaplarının müptelası olduklarınıda açıkça ifade etmişlerdir bir çoğu. Diyecek pek fazla bir şey yok Aziz Nesin’in edebiyatı daima yaşayacaktır.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir