Yordan Yovkov Balkan Efsaneleri Kitabı Özeti İncelemesi

Yordan Yovkov Balkan Efsaneleri Kitabı Özeti İncelemesi

Yordan Yovkov Balkan Efsaneleri Kitabı Özeti İncelemesi

Yordan Yovkov Balkan Efsaneleri Kitabı Özeti İncelemesi : Sürekli yaptığımız, okuduğumuz kitapların kısa ayaküstü özeti bu seferde Yordan Yovkov Balkan Efsaneleri Kitabı içindir. Kitap Bulgarların önde gelen yazarları Yordan Yovkov tarafından kaleme alınmıştır. Kitabın ana teması Balkanlardaki hikayeleri yazarın akıcı üslubu ile ele almasıdır.

Yazar, uzun bir dönem Osmanlı egemenliği altında kalmış Bulgaristan’da yaşayan halkı anlatan hikayeler yazmıştır. Bu hikayelerde ister Bulgar olsun ister Türk, genelde kahramanların doğru ve iyiliğe dönük bir karektere sahip olmalarını istemiştir yazar. Bundan 100, 200 yıl öncsi dönemde Balkanlarda yaşayan Türkler ile oraların yerlisi halklar arasındaki çatışmalar, kavgalar, sosyal alana yayılan bütün herşey kimisi için hikaye, kimisi için türkü, şarkı olarak bugünlerimize gelmiştir. O dönem yaşananları anlatan yaşlılar dışında bizlere temel referans işte bu yapıtlardır.
Yordan Yovkov’un kitabı, hikayeler çoğu kez, Türk, Bulgar, Müslüman, Hristiyan fark etmeksizin o topraklarda daha çok belki de Dobroca’da cereyan etmektedir. Prof. Dr. Sabri Esat Siyavuşgil’inde belirttiği gibi, ”Kitaptaki hikayelerin hepsi, buram buram Dobruca kokuyor. İnsanların hepsi, Türk olsun, Bulgar olsun hümanist bir anlayışla gerçek zihniyet ve davranışları içinde yaşatmıştır.” (Yeni Sabah, İstanbul 27.01.1964) …Bağımsızlığına kavuşmadan önceki Bulgaristan’da Osmanlı egemenliği altında yaşayan halkların aslında bir çeşit günümüze yansıyan öyküleridir bu kitapta toplananlar.

Varlık yayınlarının bastığı Kitap toplam olarak 9 öykü ve 117 sayfadan oluşuyor. Öyküler kısaca şunlardır. Şibil, Dişi Geyik, En Güvenilir Koruyucular, Bojura,  Bir Çoban Öyküsü, Koruda Bir Çuhaçiçeği Alanı, Veba Geliyor, Postolov’un Değirmenleri, İnce. Öykülerde bir yerde Türk kahramanlar karşımıza çıkarken bir diğer öyküde Bulgar kahramanlar olarak yazar öyküleri şekilendirmiştir.

Öykülerin en dikkat çekici özelliği, o dönemler iç içe yaşayan Bulgarlar ve Türkler arasındaki sosyal ilişkilerin ne kadar ileride olduğudur. Bulgar ve Türk motiflerinin ortak bir zeminde buluştuğu Yovkov’un öykülerinde tarihe dönük yaşanmışları özümseme şansınada sahip olabilmekteyiz. Balkan Hikayeleri ve hele hele Bulgar edebiyatına meraklı okurlara kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir eserdir.  Üstelik Yordan Yorkov, Bulgar Edebiyatının önde gelenleri arasında olduğu için daha da bir anlamlı kılmaktadır kitabın içeriği kendisini
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir