Yassıada Menderes'in Gözyaşları Kitabı Okur Özeti

Yassıada Menderes’in Gözyaşları Kitabı Okur Özeti

Yassıada Menderes’in Gözyaşları Kitabı Okur Özeti

Yassıada Menderes’in Gözyaşları kitabı, yazar H. Emre Oktay tarafından kaleme alınan bir kitaptır. Yazar 27 Mayıs Darbesi ve o sürede geçen konuları anlatmaktadır. Burda önemli bir husus yazarın direk, darbe mağdurlarının ailelerinden birisi olmasıdır.

Babasının Darbede götürülmesinden başlayarak o süreci geniş çaplı kendi anılarına dayanarak anlatmıştır. Bilinir ki, en kötü demokrasi en iyi askeri darbeden iyidir. Milli irade ve halkın kendi kendini yönetmesine en büyük zararı zoraki koşullar ve silah tehdidi ile yönetime el koymak alır. Bütün bir halkın insiyatifi yok sayılıp, emir komuta zincirleri dışında gelişen ve binlerce insanın ölümüne sebep olan darbeler her dönem bir baş belasıdır. Darbeyi hangi siyasi görüşe yakın Askerlerin yapması hiçbir şeyi değiştirmez. Darbe, darbedir demokrasi, her askeri darbede postallar altına alınmaktadır. 27 Mayıs Darbesi ülke adına acı sonuçlar doğurmuştur.

Yassıada Menderes’in Gözyaşları Kitabı , Yazar bu kitapta kendi deyimi ile yaşadığı zorlukları şöyle anlatmaktadır. 27 Mayıs 1960 Darbesini ve sonrasında yaşadıklarımı yıllarca düşünmemeye çalıştım. 27 Mayıs’ı hatırlatacak her türlü konuşmalardan, kişilerden, olaylardan sürekli kaçtım.

Zihnim, 27 Mayıs’ın acı sahnelerini tekrar bilince getirmeyi kabul etmiyordu. Bu işlem zihnin savunma mekanizmasıydı elbette. Zira 27 Mayıs Darbesi‘ni hatırlamak, olanları gözümün önünde canlandırmak, beni hasta edecek kadar üzüyordu. O gece, babamı sabaha karşı saat 03:10 da evimizden tank, top, thomsonlu askerlerle tutukladıkları sırada psikolojik bir travma (sarsıntı) geçirmiştim. Belirtilerini sonraki yıllarda, çektiğim, sebebini kestiremediğim sıkıntılar, sıkıntılara bağlı organik rahatsızlıklar ve sonucunda bir türlü depresyonla yaşadım. Yapılan psikolojik analizlerinde tüm sokaklar hep o geceye çıktı.

Travma sonrası stres bozukluğu, tabi çok sıkıntılı saatler, günler, aylardı. Depresif ruh haline duçar olanlar bilir. İçinizden hiçbir iş yapmak gelmez. Hatta evden bile çıkmak istemezssiniz. Yaşam kaliteniz düşmüştür. Çok şükür, bir süre sonra insan ilaçların da yardımı ile iyileşiyor. Elinizdeki bu kitapta on yıllık Demokrat Parti Dönemi yani 1950-60 yılları arasında geçen olayları, bir darbe mağduru olsam da aklın rehberliğinde irdelemeye çalıştım. Ayrıca ilgi çekeceğini ve yararlı olacağını umduğum anılarımı anlattım.

Rahmetli Menderes’in Yassıada’da ki Gözyaşları kitabı duygu ve düşüncelerime göre, anonim bir
mahiyet arz etmektedir. Sanki Yassıada’da Menderes’in kişilğinde Türk Halkına eziyet edilmiştir. Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın darağacında sallanan görüntüleri aklı başında, vicdan sahibi her Türk vatandaşının içini sızlatmıştı. Demokrat Parti döneminde ”Nurlu Ufuklar” diye bir slogan vardı. O sloganı zamanımıza uyarlayalım ve Türkiye Cumhuriyeti Aydınlık Gelecekler Senin olsun dileğinde bulunalım.

Kaynak: Okuduğumuz ve Kitap Arşivi yaptığımız kitapların tanıtım yazıları, edebivizör editörleri tarafından ( H. Emre Oktay, Yassıada Menderes’in Gözyaşları-akiskitap) kısaltılarak alınmıştır.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir