Wall Street Amerikan Yüzyılının Çöküşü - F. William Engdahl kitabının Özeti

Wall Street Amerikan Yüzyılının Çöküşü – F. William Engdahl kitabının Özeti

Wall Street Amerikan Yüzyılının Çöküşü – F. William Engdahl kitabının Özeti

Wall Street Amerikan Yüzyılının Çöküşü – F. William Engdahl kitabının Özeti : Daima yaptığımız, okuduğumuz kitapların, ayaküstü kitapçı formatında kısa özetleri kısmında bu sefer konumuz F. William Engdahl, Wall Street Amerikan Yüzyılının Çöküşü kitabının özetidir. Yazdığı kitaplarla Amerika’daki derin yapılar ve büyük para kartellerinin yasa dışı izlerini süren ve ABD ya da dünya geneli bu yapıların hangi amaçlar için ne tür yasadışı organizasyonlar gerçekleştirdiğini madde madde yazan F. William Engdahl.

Bu kitabı Wall Street Amerikan Yüzyılının Çöküşü’nde ise ABD’nin kuruluşundan günümüze kadar, geldiği her noktayı mercek altına almaktadır. Parası Dolardan başlayarak, ülke içindeki en etkin aktif güçlü ailelerin Amerika siyasetinde ne kadar etkin oldukları ve ABD’yi nasıl kendi istekleri doğrultusunda yönetecek insanları yetiştirdiklerini anlatmaktadır. Bu aileler arasında Morgan Ailesi, Rockefeller Ailesi, başı çekmektedir kitabın içeriğinde.Morganların, bir dönem ABD de imparatorken 1930 yıllarda yerlerini Rockefeller Ailesine kaptırmasını, tabi kaptırırken de bu sürecin nasıl geliştiğini hangi dünyasal nedenlere dayandığı 1. Dünya Savaşı, 2. Dünyada Savaşı gibi kitlesel bütün dünyayı ilgilendiren konularda bu iki ailenin üstlendikleri rolleri ve bütün o süreci belgelere dayalı anlatmaktadır.

Ardından 1960’lardaki Amerika’nın Dünya geneli siyasetinde kendi ekonomisini lider konumuna getirirken hangi ailelerin bunun derinlerinde yer aldıklarını ve yer alırken nasıl kendi bekaları için çalıştıkları açıkça dile getirmektedir yazar. Kitap 463 sayfa elimde olan. Bilim+gönül yayınları tarafından basılmış. Zaten yazarın sanırım diğer kitaplarıda (Ölüm Tohumları: Genetik Bilimin Arkasındaki Karanlık Oyunlar, Küresel
Tam Hakimiyet, Sahte Domuz Gribi ve Sahte Gıdalar) gene bu yayın evi tarafından basılmış.

Bu kitabın ön sözünü Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu yazmış. Bu kitapta okur, hem Amerikan tarihine hem de bu tarih içinde gelişen zıt güçler arasındaki rekabete de şahit olacaktır. Biz yazarın diğer kitaplarından iki tanesini de okuduğumuz için kendisinin yazarlık vasfına layıkı ile sahip olduğunu biliyoruz. O nedenle bu kitabınında araştırmaya dönük her okurun bizce ziyadesi ile beğeneceği bir içeriğe sahip olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda Türkiye’de bu kitabın basılması ve biz okurlara ulaşmasında öncülük eden bilim+gönül yayınları ekibine de bu değerli çalışmalarından ötürü teşekkür etmek istiyoruz.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir