Vincent Geisser İslamofobi Kitabı Özeti İnceleme

Vincent Geisser İslamofobi Kitabı Özeti İncelemesi

Vincent Geisser İslamofobi Kitabı Özeti İncelemesi

Vincent Geisser İslamofobi Kitabı Özeti İncelemesi : Sürekli yaptığımız okuduğumuz kitapların kısaca ayaküstü özeti bölmünüde bu sefer elimizdeki kitap. Vincent Geisser İslamofobi Kitabı Özeti‘dir. Kitap Mavi Ufuklar yayınevi tarafından basılmış. Toplamda 132 sayfadan oluşmaktadır. Kitabı hiç sıkılmadan bir oturuşta rahatlıkla okuyabileceğinizi düşünmekteyiz. Hele ki teoloji ve tarihi inançlar üzerine ilginiz varsa. Ve bu inançlar üzerinden toplumların yargılanması ve ırkçılığa kadar giden sonuçları merak ediyorsanız tam size göre bir kitaptır.



Kitabın özet kısmı için genel hatlarına değinecek olursak. Adından da anlaşılacağı gibi yazar Fransa’da, müslümanlar ve İslam üzerine yaptığı araştırmasını konu edinen İslamofobi yaklaşımları eleştiren bir çizgidedir.

Evrensel İnsan Hakları, her bireyin, hür ve özgür iradesi ile istediği dine inanması doğrultusunda peşin bir açık çek vermektedir. Daha çok Ortadoğu Ülkelerinin Dini olan İslam üzerine. Batının, tarafgir bakışı ve bu bakışı daha da ileri götürüp İslamofobi şeklinde tezahür etmesi. Olgun ve sağ duyulu hiçbir insanın kabul edemeyeceği bir şeydir. Yazar, Geisser’de işte böyle insanlardan biri. Fransa’nın, Hristiyanların daha da önemlisi müslüman ve müslüman olduğu halde İslamofobiyi kendi bakış açısı ile ele alan. Köktendinci aşırı örgütlerin politikalarını genele yayan ve tüm İslam Dinini yargılayan insanlara bir cevap niteliği taşıyan bir kitaptır aslında.

Biliniyor ki, Avrupada çeşitli dönemlerde büyük çaplı Irkçılık vakalarının olduğudur. Bu ırkçılıklar daha çok etnik kimlikler üzerinden değil de dini inanışlar üzerinden alev almıştır bu basit örnek vermek gerekirse Hitler. Günümüz çağında da insanların dinleri üzerinden İslamofobi yaratılarak bir nefret dalgası var etmek ilerisinde etnik bir çatışmanında habercisi olabilir.

Kitabın önsözünde de yazıldığı gibi bu kitapta, İslamofobi gibi bir konu, iki farklı şekilde ele alınabilir. Bunlardan her birinin kendine göre artıları ve eksileri mevcuttur. Geisser, konuyu küresel ölçekte, üst planda ele almayı, birbirleri ile irtibatlandırılması zor coğrafyalardan ve özgül koşullardan devşirilen pek çok olayı arka arkaya sıralamayı veya soyut genellemeler yapmayı tercih etmiyor. Bu kitabı okuyan bir kişi, konuyla alakalı hazır yargılar kazanmaktan çok, karşılaştırma yapabileceği ve üzerinde düşünebileceği bir perspektife sahip olmuş olacak.




[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir