Tsunamide Sörf Olmaz Şükrü Ersoy Kitap Özeti

Tsunamide Sörf Olmaz Şükrü Ersoy Kitap Özeti

Tsunamide Sörf Olmaz Şükrü Ersoy Kitap Özeti

Tsunamide Sörf Olmaz Şükrü Ersoy Kitap Özeti : Ülkemiz deprem kuşağında olduğu için her an büyük küçük ve orta ölçekli depremler söz konusudur. Hepimizin hatırlayacağı gibi 1999 Gölcük Depremi’nde binlerce insanımızı kaybetmiştik. Büyük bir şiddetle yaşanan deprem sadece Gölcük’te değil Marmara Denizi’ne kıyısı olan bütün şehirlerde hissedilmiş yerine göre büyük yerine göre küçük şiddette hissedilmiştir.

Depremleri sadece yıkılan binalar, sallanan yer yüzü ve acı dolu feryatların bir birine karıştığı yer sarsıntısı olarak düşünmemiz hata olur. Çünkü depremlerin sadece kara parçasında değil denizde de etkisi çok büyüktür. Bir büyük su dalgası kıyı şeridinden taşıp insanların üzeribe gelip onları boğabilir, işte buna tsunami deniliyor. Tsunamide sörf olmaz kitabı bu gibi bütün meseleleri mercek altına alıyor.
Şunu kesin ve kesin hiç unutmamamız gerekiyor, bizler deprem kuşağında olan bir ülkenin vatandaşlarıyız. Günün herhangi bir saati zamanın mekanın hiç önemi olmadan olası bir deprem için daima hazırlıklı olmalıyız. Çünkü tedbirleri alınmamış bir depremin olası faciası büyük oluyor. Sağlıksız yapılaşmalar ve binaların çürük olması binlerce insanı bile bile ölüme sürüklüyor bunun bilincinde olup ona göre yaşam şeklimii belirlememizde hepimizin adına büyük bir yarar vardır.

Tsunamid Sörf Olmaz Kitabı, Jeoloji Bölümü Prof. Dr. Şükrü Ersoy tarafından kaleme alınan, Çınar Yayınlarından çıkan ortalama kaynak bölümü ile 312 sayfadır. Hoca bu kitabında, depremler ve tsunamiler hakkında okurlara hem akademik hem de anlayacağı dilde geniş bilgiler vermektedir.

Kitabı ana başlıklara ayırıp açıklamak gerekirse. Okurun kitapta bulabileceği konulardan bazılarını şöyle ifade etmek gerekir. İklimler insan olmadan da değişir. Sessiz doğan afet radon, Afet Stratejilerine genel bir yaklaşım. Anadolu Fayları keşfedilmeyi bekliyor. Depremler önceden söylenebilir mi? Erken uyarı sistemi nedir? İnsanlar depremlere neden olabilir mi, Türkiye’nin Sanal ilçesi Avcılar ve deprem.

Doğal Afetler üzerine ortaya atılan eski mitlerdeki efsaneler, Tsunami gibi birçok bilimsel jeolojik dalı ilgilendiren konular yer almaktadır. Kitabın sıradan bir okur için en önemli özelliği, hiçbir eğitim ve öğretim statüsü olmadan bir depremin neden oluştuğu, ya da bir tsunaminin neden oluştuğu  hangi aşamalarda nasıl geliştiği ve nelere mal olacağı gibi konuları sunabiliyor olmasıdır. Yani bu kitap, jeoloji mühendisi olmadan da okunabilir normal bir vatandaşı Depremler ve Tsunamiler hakkında ziyadesi ile bilgilendirebilir. Önemli her okur için tavsiye ediyoruz.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir