Tarih Boyunca Avrupa'da Savaş ve Barış Kitabı Özeti

Tarih Boyunca Avrupa’da Savaş ve Barış Kitabı Özeti

Tarih Boyunca Avrupa’da Savaş ve Barış Kitabı Özeti

Tarih Boyunca Avrupa’da Savaş ve Barış Kitabı Özeti : Kitap öncelikle Main’deki (Almanya) Avrupa Tarihi Enstitüsü ve Londra’daki King’s College’a bağlı Savaş Etütleri Departmanı ile işbirliği içindeki editörlerin organize ettiği araştırma projesinin sonuçlarını içermektedir. Bu kitap, iki bin yıldan fazla bir zaman boyunca savaşın ve barışın doğasının nasıl şekillendiği hakkında son bulgular ışığında değerlendirme yapacak bir grup seçkin tarihçiyi bir araya getirmiştir. Tarihçiler referans çatılarını, yeni
kanıtlar ve taze yaklaşımların ışığında sürekli gözden geçirmekle mükelleftirler.
Sürekli yaptığımız kütüphanemizdeki okuduğumuz kitapların ayaküstü özetleri aşamasında bu sefer ki kitabımız Tarih Boyunca Avrupa’da Savaş ve Barış Kitabı. Kitap Anja V. Hartmann & Beatrıce Heuser tarafından hazırlanıp kolektif yazarlar tarafından yazılıp Etkileşim yayınları tarafından da basılmış ve toplamda kaynak kısmı ile birlikte 407 sayfadır. Kitap insanlık tarihini bir süzgeç gibi ele alıp elemiş, çoğu kişinin hiç bilmediği savaşlar ve barışlar hakkında büyük bir bilgi vermektedir.

M.Ö. gidip o dönemlerden başlayıp günümüz dünyasında yolculuk yapmayı sevenler.

Ve bu yolculukta geçtiği yerlerde ondan önce binlerce yıl önce hangi savaşların olduğu ve bu savaşlardan sonra hangi antlaşmaların gerçekleştiğini görebilecektir okur. Klasik ezber bir tarihçilik yerine daha objektif ve çözümlemeye dayalı bir savaş ve barış anatomisi söz konusudur kitapta. Yazarlar konu edindikleri bölümleri çok büyük bir titizlik ile ele almıştır. Ve tarihi belgeler aşığında herhangi bir karanlık nokta kalmamasına gayret göstermişlerdir. Kitabı elimize alır almaz, ilkin merak edilen tarihe yön vermiş bütün savaşların bu eserde toplandığı muhakaktır.

Mesela Kimler ya da hangi savaşlar yok ki? Tarihe indiğimizde bu kitaba konu olan yaptığı hem savaşlar hem de barışlarla. Eski Yanan’dan tutalım. Persliler. Romalılar. Kartacalılar. Ortaçağ’da Bizansın, Haçlı Seferlerinin. Yüzyıl Savaşlarının. Din Savaşlarının. Otuz yıl savaşlarının. İhtilaller dönemi savaşların. Modern Dünyada Avrupa ve Asya daki Savaşların hepsini bulmamız söz konusu. Okur bu kitabı okurken merak ettiği savaşların gerçekleşmesinden tutalımda öncesinde ki hazırlıklar, savaşa gidecek kadar gelişen siyasi süreçler ve halkın nabzında bu hadiselerin nasıl cerayan ettiğini görmesi söz konusudur. Bizim en ilginç bulduğum kısım Haçlı
Savaşları öncesi, Papalığın orduları toplamada konu edindiği ve asker olacak gençlerin ise bu savaştan ne beklediği konusuydu. Tarihe ve tarih içindeki savaşlara meraklı her okurun muhakak okuması taraftarıyız.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir