Sıddık Akbayır, Orhan Pamuk Yaşar Kemal Zamansız Bir Karşılaşma Kitabı Özeti

Sıddık Akbayır, Orhan Pamuk Yaşar Kemal Zamansız Bir Karşılaşma Kitabı

Sıddık Akbayır, Orhan Pamuk Yaşar Kemal Zamansız Bir Karşılaşma Kitabı

Sıddık Akbayır, Orhan Pamuk Yaşar Kemal Zamansız Bir Karşılaşma Kitabı : Okuduğumuz bütün kitaplarda yapmış olduğumuz gibi kitapçı formatında ayaküstü yorumlamamı bu sefer de üstteki kitabımız Özeti içindir. Yazar bu kitapta okurlar için, Türk Edebiyatının iki büyük ismi Orhan Pamuk ve Yaşar Kemal’i konu edinip, yazarlıkları konusunda ikisininde birbirinde olmayan özelliklerini açıklayarak güzel bir kıyaslamaya gitmiştir. İki büyük ustanın çocukluktan günümüze geçen süreleri boyunca yazmış oldukları kitapları, açıklamaları, ödülleri ve çeşitli basına yansımayan özelliklerini konu edinmiştir.
Kitabın en güzel tarafı bu iki büyük yazarın şimdiye kadar onlarla ilgili bir çok kitabın, derginin, makalenin taranıp incelenip, çözümlenerek kağıda dökülmesidir. Kitabın sunuş kısmı bu durumu çok güzel ifade etmektedir. Orhan Pamuk’un hakkı olarak Nobel Edebiyat Ödülünü aldıktan sonra kendisi ile ulusal yada uluslararası medyanın tepkisi, Ülke içindeki yazarların bu olaya bakış açısı, Yaşar Kemal’in ise her defasında aday olsada Nobel Edebiyat Ödülünü alamamasının büyük bir haksılık olduğuna kanaat getiren bir durumu yazar çeşitli şekil ve bakış açısı ile okura sunmaktadır.

Orhan Pamuk’la, Yaşar Kemal’in çeşitli açılardan karşılaştırıldı bu çalışmada, rafine edilmiş bilgiler; kısa, yan değiniler, çarpıcı görüntüler, özetleyen incelikler, sorgulayan ayrıntılarla kurgulandı. Bölümler arasında; bir bütünlülük, bir tutarlılık, okur karşılarına birlikte çıkmalarına tutarlı bir gerekçe kazandıracak bir bağlam ortaklığı kurulmaya çalışıldı. Karşılaştırma sonlarına; karşılaştırmayı daha bir anlaşılır kılma, karşılaştırılan özelliğe farklı
gönderme düzlemleri kurma adına bazı açıklamalar eklendi. Orhan Pamuk’un Yeni Hayat, Yaşar Kemal’in İnce Memed 1 romanı ayrıntılı bir biçimde çözümlendi. Her iki yazarın roman anlayışı, bu çöümlemeler içerisinde verilmek istendi.

Orhan Pamuk Yaşar Kemal Zamansız Bir Karşılaşma Kitabı 2011 yılında Ferfir Yayınları tarafından basılmıştır. Kitap kaynak kısmıda göz önüne alınarak 360 sayfadır. Edebiyat severler için Orhan Pamuk ve Yaşar Kemal’i, yazar Sıddık Akbayır onlar için araştırıp kaleme almıştır. Kesinlikle okunması
gereken ve raflarımızdaki Edebiyat bölümünde bulunması gereken bir eserdir. Kesinlikle her okura tavsiye edeceğimiz kaynak niteliğindedir.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir