Rus Edebiyatının Açılımları Birsen Karaca Kitabı Özeti

Rus Edebiyatının Açılımları Birsen Karaca Kitabı Özeti

Rus Edebiyatının Açılımları kitabı, yazar Birsen Karaca tarafından kaleme alınan Kavis yayıncılık tarafından basılmış kaynak bölümleri ile toplamda 232 sayfalık bir kitaptır.

Rus Edebiyatının Açılımları Birsen Karaca Kitabı Özeti : Şu an günümüzde Türkiye sınırları içerisinde, kitap severlere Rus Edebiyatı denildiğinde hemen bizlere sırası ile Tolstoy, Dostoyevski, Çehov, Gorki, Gogol diyecektir. Hepimizin Dünya Klasikleri içerisinde genelde en çok tercih edip kitap okumak için başlangıcı genelde hep yaptığımız bu yazarlar bize yakın bir coğrafyadan çıktığı içinde ayrıca daha yakından tanıyabilme şansına sahibiz.

Bilhassa Tolstoy ve Dostoyevski, sadece biz Türkiyeliler için değil bütün dünyanın kabul ettiği ve 100 yılın en önemli yazarları arasında gösterilmektedir. Ne var ki bu büyük yazarları okuma şansını hep sağlam yayınevleri ile bulmakta mümkün değildir. Bazen birbirinden intihal absürt çeviriler ile de okumuşuzdur. Bunu da not etmek gerekiyor. Nedeni ise yazarın ölümünden 70 yıl sonra telif haklarının kalkmasıdır. Ve bütün yayın evlerini telifsiz baskı için hep bu yazarlara yönlendirmiştir. Eee doğal olarakta önümüze bozuk çeviriler de hep çıkmıştır.

Rus Edebiyatı, Sovyetler Birliği öncesinde Çarlık Rusyasında başlayıp, günümüz yüzyılının ortasına değin gelmiştir. Şahsen benim kendi görüşüm bu üstte saydığım üstatları ben Çarlık Rusyası dönemi ile ilişkilendiriyorum. Bolşevik devriminin 1917 yılına tekabül etmesi bizleri bu yazarları daha öncesine götürme gerekliliğini arz ediyor. İşte tamda bu doğrultuda bu kitap bizlere bunu yapma olanağı sağlıyor.

Rus Edebiyatını başlı başına Puşkinden günümüze kadar incelenmiştir kitapta. Edebiyat tarihçisi gözüyle değerlendirip, biz okurlara estetik açıdan çok güzel bir kitap armağan etmiş yazar. Kendisi tek tek yazarlar üzerinde ve örnek aldığı kitaplarındaki bölümlerden yola çıkarak tahliller yapmıştır. Ve Rus Edebiyatı ve Dünya Edebiyatındaki yerlerini hepimiz için yazmıştır yazar.

Çarlık Rusya’sı ile başlayıp, Ekim Devrimi ile birlikte Sovyetler Birliği diye devam eden bu Edebiyatın, hangi aşamalardan geçtiği, edebiyat ve sanatsal anlamda nerede durduğu ve daha da ilerisinde Sovyetler Birliği döneminde sürgün edilen yazarlarıda kapsaması itibari ile güzel bir yapıt kategorisine almaktayız. Muhakkak Rus Edebiyatı düşkünü okurların müracat edeceği bir eser olduğundan şüphelerinin olmayacağını söylemek isteriz.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir