Pensilvanya Canbazı Süleyman Yeşilyurt Kitabı Özeti

Pensilvanya Canbazı Süleyman Yeşilyurt Kitabı Özeti

Pensilvanya Canbazı Süleyman Yeşilyurt Kitabı Özeti

Pensilvanya Canbazı Süleyman Yeşilyurt Kitabı Özeti : Her zaman yaptığımız gibi, kütüphanemizdeki bütün kitapları okuyup birer kitapçı formatında okurlara ayaküstü kitap hakkında bilgiler veriyoruz. Bu sefer ki kitabımız, Pensilvanya Canbazı Süleyman Yeşilyurt Kitabıdır. Alter Yayıncılık tarafından 2014 yılında basılan kitap kaynak kısmı ile birlikte 272 sayfadır…

Pensilvanya Canbazı Süleyman Yeşilyurt Kitabı Özeti :Yazarın Fethullah Gülen ve Cemaati hakkında yazmış olduğu bir kitaptır. Yazar Fethullah Gülen’in Bitlis’ten göç eden ve Erzurum’a yerleşen akrabalarından
başlayarak, kendisinin hayat hikayesini anlatmaktadır.

Tabi hayat hikayesi ilk başlardaki kısımlar için geçerlidir. İleriki sayfalarda Gülen Cemaati üzerine yoğunlaşan yazar, cemaatin, sır ilişkilerini, hiyerarşik düzenlerini ele almıştır. Ve ister Türkiye ister Dünyada başlıca hareketlerini mercek altına altında incelemiştir. Gülen Cemaatinin kendi ifadesi ile bütün gizli saklı sırlarını açığa çıkardığını ifade etmektedir kitabında.
Fethullah Gülen’in ilk imamlık yaptığı dönemler, Erzurum, Edirne, İzmir arasında mekik dokuyan dini ve siyasi akımının tohumlarının toprağa atılıp filizlenmesi için yaptığı gizli kapılar arkası lobileri, askeri, siyasi, dini yetkiler ile o dönemdeki görüşmeleri, ekonomik anlamda birçok iş adamı ve para babası insanlar ile ikili ilişkileri tümden hayatına dair herşeyi  anlatmaktadır yazar.

Bir nevi Fethullah Gülen ve Cemaatinin seceresini çıkarmak üzere yazılmış olan bu kitap, Gülen’in ilk günlerinden günümüze kadar yaptığı faliyetler girdiği siyasi dini ya da ekonomik bütün ilişkileri vurgulamaktadır.

Herkesin bildiği üzre ülkemizde 15 Temmuz’da hain bir Darbe girişimi gerçekleşmiştir. Ve halkın büyük bir tepkisi ve hükümetin, muhalefetin ve bütün stk’ların tek ses olarak vermiş oldukları kararlı duruş çerçevesinde başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Ülkeyi büyük bir karanlığa sürüklemek isteyen darbeci askerlere geçit verilmemiştir. O minvalden 1 yıl öncesinde yazarın kaleme aldığı bu kitap. Gülen Cemaatinin ülke içerisinde yetkin kurumlarda nasıl örgütlendiğini ele almaktadır.

Daha evvelki dönemlerde siyasi iktidarlar olsun askeri kanattakiler olsun hepsi ile nasıl bir ilişkiler içerisine girdiği ve ard arda gerçekleşen birçok darbe de ne gibi tutumlar aldığını gözler önüne sermektedir. Kenan Evren’den tutalımda. Çevik Bir’e kadar hepsine nasıl methiye dolu mektuplar yazdığını aktarmıştır. Okullarının gelişip büyümesi için hangi çevreler ile temaslar kurduğu yazar Süleyman Yeşilyurt tarafından açıklanmaktadır. Ülkenin yakın siyasi tarihine ilgili okurların okumasını salık veriyoruz.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir