Necmi Onur Arap Abdo Kitabının Kısaca Okur Özeti

Necmi Onur Arap Abdo Kitabının Kısaca Okur Özeti

Necmi Onur Arap Abdo Kitabının Kısaca Okur Özeti

Necmi Onur Arap Abdo Kitabının Kısaca Okur Özeti : Romanlarda tarihin izlerini arayan okurlar için bazı kitaplar bulunmaz hint kumaşıdır. Anlatıldığı döneme götürür insanı. Belki aradan kaç asır geçmiş olsa da yazarın kaynaklı verdiği belgeler ve o günlerin gerçek izlerinin anlatılması okuru ziyadesi ile memnun eder. Çoğu okur kitap okumaktan çok tarihin tozlu sayfalarında sörf yapar ve bu hele hele akıcı bir roman şeklinde ise o kitabı elinden bile bırakmaz.
İstanbul’u Titreten Ünlü Kabadayı Arap Abdo kitabı da tıpkı bu söylediğimiz gibidir. Osmanlının son dönemlerinde yaşamış olan toplumun günlük yaşamları sosyal yapısı gece hayatı ve gayrimüslümler ile iç içe olan bir Eski İstanbul’u anlatmaktadır. Kitabın yazarı Necmi Onur’dur. Kitap tarihi İstanbul hayatını anlatır. Hem roman hem de belgesel niteliği taşımaktadır. Romanın konusu o dönemler Aksaraylılar tayfası olarak bilinen onikiler grubunun lideri Arap Abdo’nun hayatıdır. Ve Rum güzeli Niça’ya aşık oluşunu ve aralarında geçen aşkın yanında macera dolu hayatlarını konu alır.

Romanda ilginç bir güzellikte şudur. Okura o dönemin İstanbul Gece Hayatının. Meyhanelerinin ve daha da ilerisi Dost evlerinin nasıl meydana geldiğini nasıl işlediğini. Kühanbeyi kabadayıların bu meyhanelerde rollerini ele alır. Ve başlıca Rum, Ermeni ve Yahudi meyhane sahipleri ile aralarındaki ilişkileri konu edilmektedir. Günümüzün Barları, diskoları ve mayhanelerinin aslında ilk izleri ve o dönemde açılmış ve namı çok çok ötelerden dahi bilinen mekanları da işlemektedir.

Yazar akıcı üslub kullanmıştır romanda. Arap Abdo romanı ile birlikte bizleri eski İstanbul’un arka sokaklarına götürmektedir. Aslında bizim için arka sokaklar olsa da o dönemin eğlence merkezleridir. Ve daha ilerisi fuhuşun, nasıl ön sokaklarda gerçekleştiğine ve bu mekanları işletenlerin bunu garanti altına alabilmesi için kabadayılar ile haraç usulü nasıl bir ortak çalışma içine girdiklerini de göstermektedir.

Arap Abdo romanının elimdeki kitabı Bilge Karınca Yayınlarından çıkmış ve 223 sayfadır. Bir solukta okunacaktır. Ve akşam televizyonda basit bir senaryo ya da hiç ilginizi çekmeyen bir program varsa yatana kadar elinizden bırakmadan okuyup bitirebileceğiniz bir kitaptır.

Romanı okurken kendinizi bir yandan Karaköy ya da Tophane’deki Balozlarda bütün bir gece içerken bulacaksınız. Ardından gayrümüslümlerin yoğun yaşadığı Samatya’daki eski kabadayıların herhangi bir meyhanede beğendiği kadını o bataklıktan çıkarıp evinin kadını yaptığı bir evde bulacaksınız. Ve iki aşığın aşklarına pencereden şahit oluyormuş hissine kapılacaksınız.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir