Mustafa Dinleyen Türk Kültürünün 2000 Yıllık Yolculuğu Kitabı Özeti

Mustafa Dinleyen Türk Kültürünün 2000 Yıllık Yolculuğu Kitabı Özeti

Mustafa Dinleyen Türk Kültürünün 2000 Yıllık Yolculuğu Kitabı Özeti

Mustafa Dinleyen Türk Kültürünün 2000 Yıllık Yolculuğu Kitabı Özeti : Bu seferki ayaküstü kitapçı formatında sizler için okuduğumuz ve kısa özet geçeceğimiz kitap, yazar Mustafa Dinleyen tarafından kaleme alınan, Türk Kültürünün 2000 Yıllık Yolculuğu Kitabı Özeti’dir. Kitabı siz değerli okurlar için kısa ama net olarak açıklamak için özetler kısmımıza ekledik. Ki biliyorsunuz biz özetler kısmımızda sadece okuduğumuz kitapları yazmaktayız.
167 sayfa olan kitabımızın baskısı 2005 yılında İlya İzmir Yayınevi Maatbası tarafından basılmıştır. Yazar Mustafa Dinleyen eserinde Türk Kültürü ve Medeniyeti hakkında bilgi vermiş. İki bin yıllık bir süreci ele alıp günümüze kadar gelmektedir. Bu yolculukta dilimizden tutalımda.Türklerde at ve Atlı Kültürün oluşması. İran yada diğer adı ile Acem diyarının Türklere bakış açıları.

Molla Kabız olayı ve daha birçok meseleler, Anadoluda Türklerin oluşması ve iskan siyasetinin yanında  devletleşme süreçleri ve kıtalararası egemenliğinin nasıl Türkler tarafından gerçekleştiği. Ayrıca Türklerde Sanat sevgisi ve Sahne sanatları konusunda  tiyatro, Hacivat ve Karagözden tutalımda, kültürümüz içinde teknolojinin olmadığı dönemlerde halk arasında oynanan oyunlara kadar (Aşık Oyunu. Beş Taş Oyunu. Cirit Oyunu. Körebe Oyunu vs.) gibi bir çok konuyuda bizler için titiz bir araştırma ile kaleme almıştır.

Türk Kültürü ve Medeniyetinin. İslamla tanışıp kafkaslar ve daha sonraları Anadolu içlerine kadar gelen bir yolculuğunda. Bu topraklarda halkımızın genel anlamda yaşamları, yemekleri, giysileri, davranışları, efsaneleri, gelenek görenekler ve daha bir çok hususta yazar bizler için güzel örnekler ile konuları açıklamaktadır.

Nasrettin Hoca’dan tutalımda. Mevlana’ya. Hacı Bektaşa ve, büyük bir ustalık isteyen Ahi Evran tarafından kurulan Ahilik Teşkilatına kadar, gelen süre ve o dönemde yerli esnaflara ayak uydurup rekabet edebilmek için oluşan ahilik sisteminin daha sonra Osmanlı Kuruluşunda da aktif bir şekilde etki etmesinden ve daha bir çok şeyden yazar bir çok konuda bizleri aydınlatmaktadır. Türk Kültürü ve Medeniyetine tarih öncesi kısa bir bakış atıp rahatlıkla bir günde okuyup bitireceğiniz güzel bir kitap olduğunu ifade eder, her okur için tavsiyde bulunabiliriz.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir