Mina Urgan Bir Dinazorun Anıları Kitabı Okur Özeti

Mina Urgan Bir Dinazorun Anıları Kitabı Okur Özeti

Mina Urgan Bir Dinazorun Anıları Kitabı Okur Özeti

Mina Urgan Bir Dinazorun Anıları Kitabı Okur Özeti, yazar Mina Urgan’ın 1. baskısının 1998 yılında YKY çıkan yazdığı Anıları ve yaşantısını konu alan bir kitaptır. Yazar bu kitabın başında herkese de anılarını yazmayı önermektedir. Mina Urgan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden emekli oldu. Çeşitli Dünya çapında yazarların kitaplarının çevirilerini yapmıştır. Bu yazarlar arasında, Thomas Malory, Henry Fielding, Balzac, Aldous Huxley, Shakespeare vardır. Ardından yazar bunlarla yetinmeyip, Sir Thomas More ve Shakespeare üzerine iki ciltilik kitap, beş ciltilik İngiliz Edebiyatı Tarihi, Virgina Woolf ve D.H. Lawrence incelemeleri olarak kitaplar yazmıştır.

Mina Urgan Bir Dinazorun Anıları Kitabı hayatından kesitler vermektedir. Kitap 1. Bölüm, Yaşlılık ve Ölüm, 2. Bölüm, Çocukluk, 3. Bölüm, Gençlik 4. Bölüm, Gençliğimde Tanıdığım Bazı kişiler, 5. Bölüm, Siyasal, 6. Bölüm, Mina Urgan’ın Albümünden diye bölümlere ayırmıştır kitabını.

1. Bölümde yaşlılık ve yaşlıların yaşamına değinen yazar kendisinin de bu hissiyat içinde okurlarla paylaştığı yazıları, düşünceleri, fikileri, yaşamı konu almaktadır. Gençler ve yaşlılar arasındaki uçurumları, bu uçurumlarda kendisinin takındığı tavırları, yeni nesil ile eski nesil arasındaki benzerlikleri ve tamamen ayrı dünyaları konu edinmiştir.
2. Bölüm Çocukluk kısmı ise, Babasının ölümünden sonra üvey babası Falih Rıfkı, annesi ve aile hayatları konu almaktadır. Kendisinin köken olarak istanbullu anneannesi ve babaannesinin ise çerkez olduğundan bahseder. Çeşitli çocukluğuna dair yaşanmışlıkları konu alır. Bu anıların içinde Necip Fazıl Kısakürek, Yahya Kemal, Atatürk, ismet İnönü çoğu kişi ile çocukluk anılarını anlatır. Hatta Atatürkün kendisi ile dans etmesini de anlatır.

3. Bölüm gençlik kısmında da okuduğu okul, arkadaşları, eski İstanbul’u konu edinmektedir. Gençliği ve okul yıllarında Orhan Veli, Melih Cevdet Anday, Oktay, Rıfat ve çoğu yazarlar gittikleri kahveyi, yaşamlarını, gençlik döneminin bütün ayrıntılarını dile getirir.

4. Bölümde ise, gençliğinde bir araya gelip uzaktan ve çok yakından topluma mal olmuş sanatçı yazar, siyasi bir çok kişi ile tanışmasını, yaşamlarını, özel anılarını yazmıştır. Necip Fazıl Küsakürek, Yahya Kemal, Abidin Dino, Ahmet Haşim, Arif Dino, Behice Boran, Mehmet Ali Aybar ve daha ve bir çok yazarlarla geçen anılarına yer vermiştir.

5. Bölümde ise kendisinin siyasi bilincinin oluşmasını, Türkiye Siyasi hayatını, Darbe dönemlerini, çeşitli Sol partiler ve TİP deki anılarını, siyasi dostluklarını, öğretim görevlisi olduğu zamanalardaki politik hali ve ona dair izlenimlerine yer vermiştir.
6. Bölümde ise, çocukluktan hayatını kaybedene kadar çeşitli karelerde fotoğraf albümünü yayınlamıştır. O albümde kendisi dışında ailesi, yakın arkadaşları, Yazarlar, tanınmış ünlüler vardır.

Mina Urgan Kitaplar
Bir Dinazorun Gezileri, D.H.Lawrence, İngiliz Edebiyatı Tarihi, Wirginia Wolf inceleme

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir