Dr. Barış Adıbelli Kuzey Kore Bir Komünist Hanedanlığın Hikayesi Kitabı

Kuzey Kore Bir Komünist Hanedanlığın Hikayesi Kitabı

Kuzey Kore Bir Komünist Hanedanlığın Hikayesi Kitabı

Dr. Barış Adıbelli Kuzey Kore Bir Komünist Hanedanlığın Hikayesi Kitabı : Dr. Barış Adıbelli tarafından yazılan kitap, bilim+gönül yayınları tarafından yayımlanmış 297 sayfalık 2. ciltili bir kitaptır. Birinci cildinin özeti kısaca şöyledir.
Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri ve Kuzey Kore arasına yaşanan kimyasal silah ve füze rekabeti nedeni ile adını sıkça duyduğumuz Kim Jong-un’un ülkesi Kuzey Kore’nin yazar başarılı bir çalışma ile geçmişi ve bugünün ele almıştır. İster demokratik komünist bir ülke ister diktatörlükle yönetiliyor denen bu ülkenin, tarihi de şimdiki gibi derindir ve kapalı kutu iken yazar açık açık biz okurlar için herşeyini ortaya çıkarıp yazmıştır.

Kuzey Kore’nin komünist rejim öncesi taa geçmişinde krallıklar ve hanedanlıklar döneminden başlayarak. Orta çağ daha sonra yavaş yavaş tarihi gelişimini merak eden her okurun başucu kitabı olma özelliğindedir kitap.

Çünkü Kore’nin Hanedanlıktan günümüze 1. ve 2. Dünya Savaşı sürecindeki konumu ardından Japon İşgaline karşı bağımsızlığı ve Kore’nin bizim Türk askerlerinin de içinde bulunduğu savaş itibari ile ikiye bölünmesi süreci tamda bu kitapta nasıl cereyan etmiş bulma şansına sahibiz.

Bizim okuduğumuz kitabın ilk cildi, Kore’nin Hanedanlıktan, ikiye bölünmesi süreci ve Kuzey Kore Güney Kore Savaşı buna mükabil, ABD, Çin’in de devreye girip kanlı bir savaş gerçekleştirip ardından ateşkes antlaşmasını imzalamaları sürecine kadar olan kısımdır. Bu süreçte Kuzey Kore’nin Çin ve Sovyetler Birliği ittifakı ve onların tam karşısında ABD ve Avrupa Ülkelerinin Güney Kore’nin yanında yer alıp hareket etmesi bütün detaylarına kadar kitapta işlenmekte.

Kuzey Kore’nin Çin ve Mao’dan almış olduğu destek ve ülkenin askeri siyasi kanadının gelişimi. Komünist bir mücadele ile ABD ye karşı gerilla mücadelesinden ateşkes antlaşmasının gerçekleşeceği zamana kadar ki süreç kuşkusuz çok önemli bir konudur. Dünyanın belki de soğuk savaş dönemini başlatan ve iki kutuplu bir dünya ekseninde. Direk Sovyetler Birliğinin her ne kadar savaşmasa da gizli kapaklı Çin ve Kuzey Kore’ye yaptığı yardımlarıda kapsamaktadır. Çünkü yeni devrimini gerçekleştirmiş Mao’lu bir Çin’in tek referansı Sovyetler Birliğidir. Ve Kuzey Kore’nin ki ise bu iki o dönemin etkili iki devleti idi. İşte bu kitapta tüm bunlara tanıklık etme şansını yakalayacaksınız okuyarak… / Dr. Barış Adıbelli Kuzey Kore Bir Komünist Hanedanlığın Hikayesi Kitabı /
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir