Küçük İskender İkinci Waliz Kitap Özeti Okur Gözünden

Küçük İskender İkinci Waliz Kitap Özeti Okur Gözünden

Küçük İskender İkinci Waliz Kitap Özeti Okur Gözünden

Küçük İskender İkinci Waliz Kitap Özeti Okur Gözünden : Genç yaşta aramızdan ayrılan usta şairin anısına saygı ile. İkinci Waliz kitap özeti. Özgün ve cesur tarzı ile ülkemizde kendi akımını yaratan, şair Küçük İskender’in günlük tutma kıvamında Can Yayınlarından çıkan yazdığı kitabıdır.
Şairin yaşamına dair geçmişi ve geleceği üzerine fikirleri yer alır. Bir insanın kendini anlatırken şeffaflık ve doğallık konusunda ne kadar ileriye gittiği. Ve bu minvalde bir iz arayan okura rahatlıkla önereceğimiz ve Küçük İskender’in, şiirleri dışında realist yanına da tanık olacakları bir kitaptır. Şair, İstanbul’dan, Bodrum’a taşınma öncesi, taşınmaz hazırlıkları ve taşınması, Bodrum’daki yaşamı, İstanbul ve geçmişe dönük anıları, çeşitli imgelerle süslenmiş aforizma dolu cümleler ile bu kitapa can vermektedir.

Şiirleri ile Türk Edebiyatında geniş iz bırakan Küçük İskender’in maalesef kanserden ötürü hayatını kaybetmesinden sonra öyle sanıyorum ki bu kitabı en son yayımlanmış kitap.( Yanılıyorsam düzeltebilirsiniz) . Kitaba Waliz ismini koyması ise ne kadar ironik değil mi? Belki de içinde doğmuştur ölümünün yaklaştığı. Şairler, hisleri kuvvetli ve öngörüsü yüksek insanlar. Belki de usta şairede bu konuda bir ilham gelmiş kimbilir? Zaten kitabın son sayfalarında kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırılması ve bu süreci de yazması söz konusudur. Tutulan günlükler, çoğumuzun hayatında kitaba dönüşmüyor ama Şair
küçük İskender’de bu konuyu görmek mümkündür.

İkinci Waliz kitabında Küçük İskender sözleri, şiir gibi akıcı kelime trafiği, çeşitli konular üzerine yazmış olduğu denemelerinin içinde kendini göstermektedir. Ülke içinde bir çok konuya temas eden şair, özgürlükler, cinsel kimlikler, düşünce ve fikir, devlet, kadın, erkek ilişkileri hususunda kendine özgü
düşüncelerini aktarmıştır. Şairin ölümünden önce en son yapılan röportaj niteliği gibi de düşünebilir. Kendisi her gününü tarih atarak yazmıştır. Küçük İskender belki adının önünde küçük kelimesini taşısa da benim kanaatime göre son yüzyılda ülkemizin yetiştirdiği en önemli şairler arasında yerini fazlasıyla almaktadır. Ve ne üzücü ki, onunda sonu diğer usta şairler gibi erken yaşta hayata gözlerini yumması ile sonuçlanmıştır.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir