Kitap Kıyımının Evrensel Tarihi Kitabının Okur Özeti

Kitap Kıyımının Evrensel Tarihi Kitabı Okur Özeti

Kitap Kıyımının Evrensel Tarihi

Kitap Kıyımının Evrensel Tarihi kitabı, yazar Fernando Baez tarafından kaleme alınanmıştır. Tolga Esmer tarafından çevrilip Can Yayınları tarafından basılan bir kitaptır. Kitabın konusu adından da anlaşılmaktadır. Yeryüzünde, baskıya, sansüre, kıyıma, yok edilmeye mahkum milyonlarca kitabı ve Kütüphanelerin yok edilmesini konu ediniyor. Kitap Yakmanın Tarihi mercek altına alınıyor. Yazarın geniş çaplı bir araştırması sonucunda ortaya çıkan bir eserdir.
İnsanlık tarihi boyunca neredeyse çoğu dönemleri ele almıştır. Kitabın içeriğine kısaca değinmek gerekirse; Üç kısımdan oluşmaktadır.

Kitap Kıyımının Evrensel Tarihi Kitabının İç Kısmı

1 Bölüm: Antik Dünya kategorisinde, Ortadoğu, Mısır, Antik Yunan, İskenderiye Kütüphanesi, Antik döneme ait diğer kütüphaneler, Aristoteles’in Kayıp Kitapları,Çin, Roma ve Hristiyanlığın ilk Dönemleri ve Unutulma ve Kitapların Kırılganlığı başlıkları altında genişçe bilgiler verilip, o dönemlerde kitapların, kütüphanelerin gördüğü tahribatlar anlatılmaktadır..
2: Bölüm: Bizans Döneminden 19. Yüzyıla kategorisinde, Kostantinopolis, Keşişler ile Barbarlar arasında, İslam Dünyası, Ortaçağ’da Hedefi Şaşırmış Bir Bağnazlık, Latin Amerika’daki ispanyol İşgali Öncesi Kültürlerin yok edilmesi, Rönesans, İngiltere, Fransa, İspanya ve Latin Amerika’da Devrimler, Yangınlar, Savaşlar Hatalar ve Mesihler, Edebiyatta yok edilen kitaplar başlıkları altında o dönemde yaşanmış kitap kıyımlarını içermektedir.

3: Bölüm: 20. Yüzyıldan Günümüze kategorisinde, Faşizmin Yükselişi, Modern Çağda Sansür ve Otosansür, Çin ve Sovyetler Birliği, İspanya, Şili ve Arjantin Nefretin özel bir türü, Kitapların doğal düşmanları hakkında, Irak başlıkları altında yazar gene o dönemlerde kitap, kütüphane yakmaları konu alan derinlemesine bir inceleme ve araştırma yapmıştır.

Kitap Kıyımının Evrensel Tarihi kitabı, üstte başlıklar olarak verdiğim konularda derinlemesine ve ilk kez öğreneceğimiz çok detaylı ve bilinmeyen belgelerle kitapların kütüphanelerin yok oluşunu güzel bir şekilde anlatmaktadır. Yazar Fernando Baez, 1963 Venezuella doğumlu Şair ve Yazardır. İlk çalışmaları Yunan
Felsefesi ve özellikle Aristoteles ile Aristotelesçilik alanındaki çalışmalarıdır. Kütüphaneler ve Kütüphanecilik deyince Dünyada saygın bir yere sahiptir. Yazarın adı özellikle 2003 yılında Amerika’nın Irak’ı İşgali ardından, Kitapların, Kütüphanelerin, Sanatsal bütün her şeyin yok edilmesinin izini sürüp ortaya çıkarmasıyla öne çıktı. Bu kitap nedeniyle, Abd de istenmeyen kişi ilan edilmek istendi Bush tarafından ve kendisi ile kitaplarının ülkeye girmesi yasaklandı. Yazar aynı zamanda UNESCO danışmanlığı yanından bölgesel ve kentsel danışmanlıklarda da yapmaktadır.

Fernando Baez Kitapları

Aristoteles Metinleri, 2002 / Aristoteles’in Poetika’sı, 2002 / İskenderiye Kütüphanesinin Tarihi, 2003 / Irak’ta Kültürel Kıyım, 2004 / Cambridge Çevirmeni, 2005

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir