İstanbul Doğmadan Önce Byzantion Kitap Özeti

İstanbul Doğmadan Önce Byzantion Kitap Özeti

İstanbul Doğmadan Önce Byzantion Kitap Özeti : Ayaküstü kitapçı formatında kısa olarak her okuduğumuz kitabın siz değerli okurlar için özetini yapmaktayız biliyorsunuz. Bu sefer ki kitabımız İstanbul Doğmadan Önce Byzantion. Yazar Kerem Cantekin tarafından kaleme alınmış bir romandır. A-Z yayınlarından çıkan bu kitabımız 2016 yılında basılmış ve toplamda 287 sayfadır.Yazar kitapta Brina adında bir kadın kahramanın yaşamı ile bizleri şu an ki ülkemizin güzide şehri İstanbul’un çok eski tarihlerine götürüyor deyim yerindeyse ilk kurulduğu güne.

Brina’nın yaşamında eski İstanbul’un izlerini arıyor. Baştan sona akıcı bir özellik taşıyan roman, tarihe de kaynaklık ettiği için, özellikle İstanbul’un geçmişi ile ilgili okurların severek okuyacakları bir kitap özelliği taşımaktadır.

Şahsen ben kendim bile İstanbul’un esasen ilk kurulduğu bölgeyi bilsem de ilk taşının nereye konulduğunu hala merak etmekteyim. Kitabın başında Megaralı kolonilerin yeni bir yurt edinmek için şehirlerinden çıkıyor. Ve kahinin kehanetindeki şehri bulup orada yeni bir şehir kurmak için yola çıkmaları ile başlıyor. Tabi kahinin bahsettiği şehir bildiğimiz İstanbul.

Fakat işin belki de garip tarafı bilmeyenler için, şu an da İstanbul’un bir ilçesi olarak anılan Kadıköy’ün, İstanbul’dan daha önce kurulmuş bir şehir olma özelliğidir, Kalkedon adı altında. Megaralı kolonilerin Kadıköy’ün tam karşısına kurdukları şehir Byzantion adı ile anılmaya başlıyor. Bu süreçte kitabımızın kahramanı Brina’nın yaşamının, o dönemdeki hayatın akışı yer veriliyor. Tabi bu akışa sadece Byzantion değil o dönem bütün dünyada yaşayan diğer halklardan da eklemeler yapılarak bahsediliyor. Lidyalılar, Medler, Mısırlılar, Babilliler vs.

Kitap baştan sona yeni kurulmuş olan bir şehirde bir kadının gözü ve yaşamı ile derinlere inerek, bizlere tarihi bir ışık niteliği veriyor. Yunanlıların günlük yaşamları, inançları, ikili ilişkileri, yaşam biçimleri ve diğer milletler ile aralarındaki çekişmeleride konu ediniyor. İskitlilerden arta kalan yerleşim alanlarını dolduran Megaralı kolonilerin bizlere yazar tarafından yaşamları aktarılıyor. Kölelerden, Krallardan, zengin sınıflardan, tüccarlardan Yunan Mitolojisinden bol bol faydanılacak eserdir. Muhakak okumanızı öneririz. Yaşadığımız coğrafyanın tarihi, kültürel zenginliği ve M.Ö bir yaşamı roman nitelikli bir kitapta bulabileceğinizden hiç kuşkunuz olmasın.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir