İsrail’de 10 Gün Kitabı Özeti

İsrail’de 10 Gün Kitabı Özeti

İsrail’de 10 Gün Kitabı : Sitemizin siz okurları için daha öncesinden editörlerimiz tarafından okunup kısa özetini yaptıkları Kitap Arşivi bölümümüz vardır biliyorsunuz. Bu seferde yazar Can Karaman tarafından kaleme alınan İsrail’de 10 Gün Kitabının kısa Özetini sizler için yazacağız. Kitap ötekiadam yayınları tarafından basılmış ve toplamda 252 sayfadan oluşmaktadır. Dini bir seyahette denilebilir, Kudüs’ü ziyaret eden bir yazarın turistik seyahati de denebilir.
Kitabımıza gelecek olursak, üç kutsal din içinde kesinlikle çok önemli olan Kudüs, dünya geneli esasen bütün turistlerinde büyük bir merakını cezb etmektedir. Bu yazıyı yazarken ben bile Kudüs’e gitmenin benim açımdan çok değerli olacağı kanısındayım. Kudüs’ün dinsel niteliğinin yanında asırlar boyunca kavimlerin tarihi vesikaları ve izlerini de bağrında taşıması başlı başına büyük bir önem arz ediyor.

İnançların Başkenti

Yahudiler ve Filistinliler arasında yıllardır süre gelen savaşlar ve Kudüs topraklarında hak iddia edip, onların meydana getirdiği şiddet görüntülerini bir kenara çıkarırsak, Kudüs’ü tarihi bir cennet olarak görebiliriz. Yahudilerin, Hristiyanların ve Müslümanların bu toprak için Dini inançları Kudüs’ü bizce dinlerin başkenti ilan etmeye yeterdir.

İsrail ve Filistin’in bulunduğu bu topraklar, arkeoloji ve antropologlar tarafından ele alındığında ilk sakinleri Kenanlılardan günümüze kalan çok büyük tarihi eserler ortaya çıkarmışlardır. Henüz tek Tanrılı dinlerin olmadığı dönemlerde Kenanlılardan başlayan Kudüs’ün geçmişi bugün İsrail ve Filistin
egemenliğinde devam etmektedir. İki kesimde, Kudüs’ün kendilerine ait topraklar olduğu konusunda tartışma içerisindelerdir. Üzücü olan taraf esasen, Tek Tanrıya inanan iki kesim Yahudiler ve Müslümanların bu kutsal topraklarda çatışma içerisine girmesidir.

Barış ve huzurun hakim olması gereken bizce ilk şehirlerden biri Kudüs’tür. Bu kadar yıllık dini inanç mirasını, bombalar, silahlar ve bitmek bilmeyen acılar ile akla getirmek değil, ilk inananların yaşadığı topraklar olarak değerlendirmek bizce en güzeli ve layık olan değeridir. Çoğumuz Kudüs’ü hayalinde
görmüş ve oraya gidebilmenin daima hasretini çekmiştir.İşte kitabın bizlik kısmını yazar Can Karaman gerçekleştirmiş, Ömer Çelakıl’la birlikte Kudüs’e
yaptıkları ziyaretlerini gezilerini bu kitapta toplamıştır. Yazarın ağzından Kudüs’ün bütün dini ve mistiki yapılarını hiç gitmeden de gitmiş gibi hissederek okuyacağınız kanısındayız. Kudüs’te bulunan dini mekanlar, tarihi yerler, yeme, içme ve bir sehayet için aklınıza gelebilecek her konuyu yazar düşünüp sizler için kaleme almıştır. Tavsiye ederiz. Severek okuyacağınız bir kitaptır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir