İki Çocuğun Devrialemi Kitabı Özeti

İki Çocuğun Devrialemi Kitabı Özeti

İki Çocuğun Devrialemi Kitabı Özeti

İki Çocuğun Devrialemi Kitabı Özeti : Okurlara ayaküstü kitapçı formatında kısa özet olarak sunduğumuz kitaplardan birisi de İki Çocuğun Devrialemi Kitabı Özeti‘dir. Kitabın bir diğer özelliği de ülkemizin yetiştirdiği büyük yazarlardan Orhan Kemal’inde kendi çocukları ve bütün çocuklara okutulmasını önermesidir. Çocukların kitap okumayı sevecek şekilde yazılmış her eser, ilerde onların kitaplarla haşir neşir olmasını sağlayacaktır. Ve çocukların sıkılmadan okumasının önünü açacaktır.

Bu kitap Fransa’da macera, ve serüvenlerle dolu yapıtları ile ünlü yazar Jean de la Hire’nin kitabıdır. Yazarın en büyük özelliği bu yapıtında hitap ettiği kitlenin devasa miktarlarda çok olmasıdır. Ve henüz yayımlanmadan bütün edebi ortamlarda kendisine çok geniş bir yer bulmasıydı. Yazarın kitaplarında bilim kurgu ve çizgi romanların estetiği hat safhadadır.Bu eserlerinin arasında büyük ses getiren ve çok sevilerek okunup beğenilen onun baş yapıtı İki Çocuğun Devri Alemi kitabıdır.

Bu kitap bütün dünyada birçok dilde, birçok yayınevinde basılmıştır. Okurlarının büyük bir taktirini kazanmıştır. Ne ilginçtir ki, yazarın böylesi büyük bir yankı yapan bu eserinin dışında diğerleri, ziyadesi ile okunamamıştı.

Ülkemizde, eski kuşaklar, yani şimdi bizim çocuklarımızın yaşlarındaki dönemlerinde, yediden yetmişe, kadın erkek hepsinin ilkin kitap okumada etkisinin olduğunu kabul etmiş. Ve kitapları sevme noktasında bu kitabın büyük bir faktörü olduğu noktasında hemfikirlerdir. İki Çocuğun Devri Alemi kitabı belki de benim kendi yorumum küçük Evliya Çelebilerdir.

Çünkü, kitaptaki üç kahramanlardan on beş yaşındaki Jano, on üç yaşındaki Yanik ve cambazhanelerinde baktıkları ve hiç yanlarından ayırmadıkları çok sevdikleri köpekleri Sultan ile, dünya turuna çıkarlar. Ve altlarında elektrikli bir motorsikletle. İlk uğrayacakları yer Afrika’dır. İnsanlığın ilk çıktığı ve oradan bütün dünyaya yayıldı bu topraklarda çocuklar, bütün tehlikelere karşı amansız bir mücadele ile hareket eder, korkularını ve fobilerini alt ederler.

Maceralarla dolu bu serüvenin, Afrika, Okyanusya, Amerika’ya kadar uzanan ve bu minvalde karşılaşılan herşeyle yüz yüze kalan bu çocukların yaşamı büyük bir okur kitlesince izlenmiştir. İki Çocuğun Devriâlemi kitabı muhakak çocuklarımız ve bizim okumamız gereken bir yapıttır.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir