İhtilalci ve Muhtıracı Paşalar Kitabı Özeti

İhtilalci ve Muhtıracı Paşalar Kitabı yazar Süleyman Yeşilyurt tarafından kaleme alınmış Kültür Sanat Yayınları tarafından basılmış bir kitaptır.

Kitapta yazar, araştırmacı bir metotla Türkiye tarihini ele almış İsmet İnönü, Adnan Menderes, Cemal Gürsel ve 1980lerde yapılan 12 Eylül Darbesinden ve ordu içerisinde üst düzey rütbeli Paşalarının demokrasi ve halkın tercihi siyasal iktidarlara yapılan darbelerini ele almaktadır. Ülkeler geneli seçimle başa gelen siyasi partilerin, halk nezdinde ve uluslararası demokratik üniter devletlerde bir resmiyeti vardır. Bu partiler, politikaları her ne ise, halkın insiyatifinde söz sahibi oldukları için temel anlamda hukuki bir yapıya sahiptirler. İdeolojik alt zeminleri, genelde militarist bir yapıda olan ordu ve askeri kanat açısından ülke rejimini tehlikeye götürecek bir doğrultu izlenimi verilerek genelde alaşağı edilerek derdest edilmektedir ülke geneli geçmişte.
İşte bu doğrultuda yazar bu meseleleri Türkiye tarihinde büyük bir kara leke olan darbelerin Adnan Menderes ve Demokrat Parti döneminden ele alıp 2000 li yıllara kadar ince eleyip sık dokuyup tahlil edip çözümlemektedir. Daha da ilerisi bu darbeleri yapan Paşalar ile siyasi otoriteler arasında basına yansımayan özel hatırat ve açıklamalar olan birçok önemli belge niteliği taşıyan görüşmediyde sunmaktadır. 320 sayfa olan kitap, ülke genelinde Atatürk’ten sonra oluşan Siyasi iktidarlar, askeri diktaların yönetime el koymaları ve bir çok konuda bilgi alabileceği bir yapıya sahiptir. Bu darbelerin gerçekleşirken hangi süreçlerden geçti, emir komuta zinciri içeresinde hangi aşamalarda olduğunu, toplumsal bir zemine dayanıp dayanmadığı vb. bir çok konu yazılmaktadır.

Türkiye gibi etnik, dini ve çeşitli fraksiyonlarının farklılık gösterdiği bir ülkede, böylesi askeri darbelerin ve askeri darbe seviciliği çeşitli kurumların ister istemez yarayı kaşıması kaçınılmazdır. Hangi seçimde olursa olsun hangi ideolojik yapıya sahip olursa olsun belli çevrelerin nezdinde hoşnutsuzluk yarattığı taktirde, seçimlerde ne kadar oy aldığı, halka ne kadar hitap ettiği hiçbir suretle dikkate alınmadan o siyasi bir parti ve hükümetinin eli kanlı
askeri bir darbe ile devrilebileceğini ve bu konuda merakı olan herkesin kitabı kesinle okuması gerektiği kanaatini taşımaktayız.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir