Hakkari'den İstanbul'a Bir Şöhret Yolculuğu Yılmaz

Hakkari’den İstanbul’a Bir Şöhret Yolculuğu Yılmaz

Hakkari’den İstanbul’a Bir Şöhret Yolculuğu Yılmaz

Hakkari’den İstanbul’a Bir Şöhret Yolculuğu Yılmaz : Ünlü Oyuncu ve Yönetmen Yılmaz Erdoğan’ın Hayatı hemşerisi Muhsin Kızılkaya tarafından bu kitapta kaleme alınmıştır. Televizyona ve Sinemaya yansıyan Yılmaz Erdoğan değil, onun doğumu ve Şöhret olmadan önceki bütün  hayatını detaylıca anlatan biyografik bir romandır. Yılmaz Erdoğan’ın, Muhsin Kızılkaya ile birlikte Kocamustafapaşa’da öğrencilikten başlayıp meşhur olduğu güne kadar yazar bütün konulara değinmiştir.

Hem hemşeri hem de yakın arkadaş olmalarından dolayı henüz çoğu insanın bilmediği Yılmaz Erdoğan’la ilgili çok çarpıcı bilgiler yer almaktadır. Ankara, Hakkari, İstanbul arasında bir yaşamın içinde, önce İnşaat Mühendisliği için İstanbul’a gelmesi, hemşerilerinin öğrenci ve bekar evlerinde kalması zamanla İ. Mühendisliği okumayı yarıda bırakıp bunu ailesine anlatması ardından kendisinin yazdığı, şiirler, öyküler, senaryolar ile ilk deneyimleri ve tiyatroculuğundan günümüzde Sinema Oyunculuğuna kadar Yılmaz Erdoğan’ın yaşamına büyük bir tanıklık eden bir kitaptır. Yazar bu kitapta, aslında Yılmaz Erdoğan’ın Hayatı yanı sıra hiç kimsenin başarı merdivenlerini elleri cebinde çıkamayacağını da anlatmaktadır. Kendilerinin ne zorluklar çektiğini, tek bir odada, beş on kişi kalışlarını, öğrenciliğin zaten bilinen sefaletini, büyük bir şöhret olma yolunda Yılmaz Erdoğan’ın sıfırdan nasıl başladığını çok yalın ve objektif bir biçimde anlatmaktadır. Yılmaz Erdoğan Filmleri için ilhamı belki de bu kendi hayatından alışmıştır? Mizahın yanında gerçekleri anlatarak.

Hakkari'den İstanbul'a Bir Şöhret Yolculuğu Yılmaz

Hakkari’den İstanbul’a Bir Şöhret Yolculuğu Yılmaz

İlk aşklarını, ilk oyunculuk denemelerini, ilk şiirler, öyküler yazma sürecini, Ferhan Şensoy, Levent Kırca, Yasemin Yalçın gibi usta komedyenlerle nasıl tanıştığını, Ferhan Şensoy’un ondan tiyatrocu olmayacağını, araya giren yazarın tanıdığı Vedat Günyol ile görüşmelerini, ondan torpil isteyip, Ferhan Şensoy’un, Yılmaz Erdoğan’ı kabul etmesini, ardından diğer Usta Komedyenlerle, oyun yazarlığı, ilk figüran filmini, TRT’de yayınlanan Umut Taksideki, evlenmek için para biriktiren çaycıdan, Mükremin Abiden, Vizontele ve daha nice günümüz Filmlerine kadar Yılmaz Erdoğan başlığı altında bütün bilinmeyeleri anlatmıştır. Yılmaz Erdoğan’ın Şiir Kitapları geçmişindeki bireysel aşklarını, evliliğini, yazdığı Ankara Şiiri hikayesini, babasının okulu bırakmasından ötürü kızgın ama Tiyatro açabilmesi için kendisine para vermesini, siyasi süreçleri, hayatında önemsediği olayları, kitapları, daha bir çok konuyu bu geniş ve okunaklı anlatılan kitapta bulabilirsiniz.

Muhsin Kızılkaya Kimdir

1963’te Hakkari’nin Çukurca ilçesi güzereş köyünde doğmuştur. İlköğrenimi ve liseyi Hakkari’de okumuştur. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanmıştır. Kamu Yönetimi Bölümünü bitirmiştir. Güneş Gazetesi, Hürriyet, Özgür Gündem, Aydınlık ve 1993-2000 yıllarında reklam yazarlıkları yapmıştır.

Muhsin Kızılkaya Kitapları

Dünden Yarına Kürtler H.Nebiler’le birlikte Yurt yayınları 1991
Eski Zaman Eşkıyaları Sel Yayıncılık 1991
Ben Hala Annemin Dilini Kullanamıyorum Parantez Yayınları 1992
İyi Hal Kağıdı Parantez Yayınları 1994
Bende Mahfuz Fotoğraflar İletişim Yayınları 1997
Kayıp Diwan İletişim Yayınları 2000
Gölgeler Çabuk Ölür İletişim Yayınları 2001
Hakkari’den İstanbul’a Bir Şöhret Yolculuğu Yılmaz Granada Yayınları 2013

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir