Gary Jennings Aztek Sonbaharı Kitabı

Gary Jennings Aztek Sonbaharı Kitabı Kısa Okur Özeti

Gary Jennings Aztek Sonbaharı Kitabı Kısa Okur Özeti

Gary Jennings Aztek Sonbaharı Kitabı yazar tarafından yazılmış ve Abis Yayınları tarafından 2008 yılında basılmıştır. Kitabın özgün adı Aztec Autumn ‘dur. Toplamda 482 sayfalık bir kitaptır.
Bilindiği üzere Yahudiler’in İspanya’dan kovuluşu ve onlara yeni yerleşim yeri bulabilmek için hareket edilmişti. Tabiki bu resmi yerlerde böyle anlatılmıyor tamamen tesadüf eseri ortaya çıkan Kristof Kolomb tarafından Amerika keşfediliyor ve ne hikmetse Yahudiler’de oraya gidiyordu. Çoğu tarih araştırmacısına göre (bağımsız olanlar) Kolomb’unda Yahudi olduğunu ve gemisindeki bütün herkesin dahi Yahudi kökene sahip olduğunu aktarır.

Bu bizi gerçi pek bir ilgilendirmesede, kitabın içeriği için önemli. Çünkü Amerika Kıtasının keşfi ve orada yaşayan yerlilerin, gelen beyaz adamlar tarafından sömürülmesi ve yok edilmesi söz konusuydu. Bu beyaz adamlar İspanya’dan geliyordu. Onlardan önce o topraklarda yaşayan Aztekler büyük bir oranda onlarla birlikte yok edildi edilmeyenler ise asimile edilip, din, dil olarak sömürüldüler.

Hiç dikkat ettiniz mi? Amerika kıtasında mesela ne kadar çok İspanyolca konuşan devletler var değil mi? İşte bunların nedeni o sömürgeydi. İşte bizim şu anda elimizde bulunan ve sizlere özetlemeye çalıştığımız bu kitapta bizleri roman niteliğinde o dönemlere götürüyor.Gary Jennings Aztek Sonbaharı Kitabı kurgusunu romanın kahramanının anlatımıyla işlemiş, İspanyollara karşı direnen yerlileri anlatmaktadır.

Tabiki İspanyollar tarafından da çok şey öğreniyor bu yerliler. En başında barutlu silahları. Yazar bizleri İspanya ve Aztek dönemine tarihi bir kitap olarak değil de edebi bir roman niteliğinde götürüyor. Ve o günlerde yaşanan olayları konu edinen bu romanı yazıyor. Zaten yazarın en belirgin özelliklerinden birisi Aztek kültürü üzerine incelemeler yapmış olmasıdır. Romanı okurken kendinizi 1500 yıllara gitmiş gibi hissediyorsunuz.

Yazar Aztekler’in İspanyollara karşı örgütlenmesini romanın kahramanı ile sağlamaktadır. Şehir şehir gezip kendine savaşçı arayan kahraman, İspanyolların Hristiyanlık dini ile de tanışıyor. Zaten esasen İspanyollar işgal ettikleri Aztek topraklarında ilkin eski inançları kaldırıp, yerel halkı kendi dinleri ve dilleri ile asimile etmeyi amaçlıyordu. Sadece toprakları ellerinden alınmıyor, dilleri, kültürleri ve dinleride yok ediliyordu. Bu kitap böyle bir konu üzerine yazılmış bir romandır. Biz gayet başarılı bulduk okurlara tavsiye ederiz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir