Ermeni Örgütleri ve Faaliyetleri Kitabı Özeti

Ermeni Örgütleri ve Faaliyetleri Kitabı Özeti

Ayaküstü kitapçı formatında sürekli sizler için okuyup kısaca bahsettiğimiz kitaplardan bu sefer de Feridun Eser tarafından kaleme alınan Ermeni Örgütleri ve Faliyetleri kitabından bahsedeceğiz özetle. Ermeni Örgütleri ve Faaliyetleri Kitabı, Yason Yayınları tarafından Nisan 2015 yılında basılmış ve toplamda ek bilgiler ve kaynaklar ile 272 sayfadır.
Bilindiği üzere Fransız İhtilali’nden sonra halklar İmparatorluklarla değil de milliyetçiliğinde getirdiği ulus devletler temelinde yaşamak istediklerini dile getirmeye başladılar. Geniş çapta dünya geneli büyük bir değişim yaşanmaktaydı. O süreçte bir çok imparatorluklar yıkıldığı gibi Osmanlı İmparatorluğu da sallanmaya başlamıştı.

Yıkım aşamasında Osmanlının başta Balkanlar olmak üzere aldığı ağır sonuçlar, ordaki milletlerin kendi bağımsız devletlerinin yolunu açmasına da neden olmuştu.

Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altında yaşayan çeşitli halklar Balkanlarda teker teker devletler kurmaya başlamış ve bağımsızlıklarını kazanmışlardı. Balkanlardan çıkıp imparatorluğun diğer tarafı doğu da ise durumlar bir hayli karışıktı.

Millet-i Sadıka olarak Osmanlı tarafından ifade edilen Ermeniler de dünya geneli bu ulus devlet aydınlanmasından etkilenmiştir. Onlarda artık Osmanlıya bağlı olarak değil de kendi bağımsız devletlerini kurma düşüncesine girmişlerdi. Tabi bağımsızlık mücadelelerinde ister istemez şiddet, savaş ve ölümlerde
olmaktaydı.

Ermenilerin Osmanlı idaresi altında artık yaşama şansının hiç kalmadığını ifade eden çeşitli Ermeni liderler, Osmanlının zayıfladığı bir aşamada kendilerinin bağımsız bir şekilde devletlerini kurmaları için başta Rusya ve Batı devletlerinden de destek alıyordu. Her ulusun kendi kaderini tayin ve yönetme düşüncesine sahip olan Ermeniler, Bağımsız bir Ermenistan için örgütlenerek faliyetler yürütmeye başladılar.
Kimi faliyetlerinde demokratik yönden hak talep ederken kimisinde de silahlı bir mücadele ile bağımsız Ermenistan’ı kurmak için yola çıktılar. Ve sonrasında herkesinde bildiği büyük bir acı olay gerçekleşti, Osmanlı idarecileri tarafından Ermeniler göç politikası ile Doğu’dan gönderilmeye başlandı.

Kimileri Ermenilerin Bağımsızlık hareketlerini başlatıp mücadele ederken hakim güç Osmanlı tarafından Soykırıma tabi tutulduğunu ifade etmekte. Kimileri ise tam tersi bu süreçte Ermeni Komitacıları tarafından Türklerin soykırıma uğradığını ifade etmektedir. İşte bu elimizdeki kitap yazar tarafından alt şıktaki Ermeniler tarafından Türklerin soykırıma uğradıklarını ve çeşitli Ermeni Komitacılar tarafından kurulan örgütleri konu edinmiştir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir