Cinsel Aşkın Anatomisi Kitabı Özeti

Cinsel Aşkın Anatomisi Kitap Özeti

Cinsel Aşkın Anatomisi kitabı Amerikalı Antropolog yazar Helen E. Fısher tarafından kaleme alınmıştır. Kitabın en önemli noktası, insanlık tarihimize çok büyük bir ışık tutmasıdır.

İlk, ilkel insanlardan, evrim süreci de ele alınarak maymunlar, goriller, şempanzeler, ve dişi erkek bütün hayvanları da kapsayan günümüze kadar gelen süre içerisinde Kadın-Erkek ilişkilerini, aile hayatlarını, aşklarını, cinsel ilişkilerini, ayrılıklarını, aldatmalarını, dostluklarını, evliliklerini, boşanmalarını, akraba ilişkilerini, yaşam biçimlerini, ekonomik statülerini tek tek detaylı bir şekilde incelemesidir.
Kitabı okuduğunuzda kendinizi bir anda milyonlarca yıl önce ilk canlılar arasında bulabilirsiniz. İlk canlıların, insandan önceki hayatları doğa koşulları ve tüm bunlara rağmen dişi erkek ilişkilerini görebilirsiniz. Dünyanın şekil alması, tabiatın dengesinin değişmesi, avcı toplumlardan toplayıcı toplumlara geçilmesi ve bu süreçte kadın erkek arasında gidişiatın da rotasını çok rahatlıkla görebilirsiniz. Yazar her konuda çok samimi ve bilime dayalı açıklamalar ile bu konuya ilgisi olan okurları bana göre yeteri kadar tatmin edecektir.

Cinsel Aşkın Anatomisi kitabı yaklaşık olarak, son kısımdaki notlara gelene kadar 296 sayfa son kısımdaki notları ve kaynakçayı da dahil ettiğimizde 334 sayfa olmaktadır. Kitap Varlık Yayınları tarafından basılmıştır. Benim elimdeki kitap 2004 yılına ait 3. basımıdır. Kitabın içindekiler kısmı yazarın notlar ve
kaynakça kısmını saymazsak toplamda onaltıncı bölüm olarak çeşitli konuları ele alışını içermektedir.

Bu konular içinde, Dişiler ve Erkekler arasında başlıca Kur yapma, Sevdalanma, İnsanların Eşleşmesi, Niçin Zina, Boşanma Tasarımı, Kadınlar Erkekler ve Erk, İlk Varlıklı Toplum, Gelecekte Cinsel Yaşam vb. gibi bize dair çok çarpıcı başlıklar sunmaktadır.

Kitabı okuyan okur, İnsanlar ve canlılar arasında hem tarihi, hem sosyolojiyi hem Psikolojiyi ve ana husus Antropolojiyi detaylı ve hiç sıkılmadan görecektir. Gayet başarılı bir çalışma olduğuna gözü kapalı imza atılabilir ve genelde bilimsel konulara meraklı her okurun bana göre kitaplığında bulunması gereken bir yapıttır.

Cinsel Aşkın Anatomisi kitabının yazarı Helen E. Fısher ‘ede kısaca değinecek olursak kitaptaki künye kısmından, Amerikan Doğal Tarih Müzesi Antropoloji Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. Bu kitaptan önce de yayınlanmış, Cinsellik Sözleşmesi: İnsan Davranışlarının Evrimidir. Kendisi görev yaptığı ve çeşitli araştırmaları nedeniyle Amerikan Antropoloji Derneği tarafından Seçkin Hizmet ödülüne de layık görülmüştür.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir