Candide Kitabı Özeti Candide Voltaire Konusu Hakkında Açıklama

Candide Kitabı Özeti Candide Voltaire Konusu Hakkında Açıklama

Candide Kitabı Özeti Candide Voltaire Konusu Hakkında Açıklama

Candide Kitabı Özeti  Candide Voltaire Konusu Hakkında Açıklama: Fransız Filozof Voltaire tarafından kaleme alınmıştır. Ortalama 170 sayfayı bulan iyimserlik üzerine yazılmış bir romanıdır. Ortalama sayfa sayısı dememin sebebi şudur. Çeşitli yayınevlerinin özetleme de yapıp 120 sayfalara kadar düşürmeside söz konusudur.Romanın konusu Candide adında kahramanın, aşık olduğu kızın (Cunegonde) bir gece öpüştükleri sırada evden kovulmasıyla başlıyor.

Kahramanın yaşadığı dönemdeki dünyanın sorunları, savaşları, yaşamları, depremleri, vebaları, frengi hastalıklarınında baş gösterdiği dönemi yansıtıyor. Evden kovulan Candide’nin başına gelen olaylar zincirinin halkası Bulgarlar ve Avarlar savaşında netlik kazanıyor. Ölümden dönüyor tabi bu arada aşık olduğu kızın ailesi ve Şatoları Bulgarlar tarafından basılıyor ailesi yok ediliyor kıza tecavüz ediliyor ve köle olarak satılıyor.

Kahraman sevdiği kızı ararken başına bir sürü iş geliyor ve bu süreçte her şeyin daha iyi olacağını söyleyen filozofa da sersenişte bulunuyor. Zaten kitap felsefik anlamda iyimserlik üzerine kurulu
bir anlayışla ele alınıyor. Yoksulluk ve perişan bir hayat süren romanın kahramanı Candide’nin kaderi, mütevazi ve dünya nimetlerine hiçbir değerin verilmediği büyük bir zenginliğe yer altı kaynaklarına sahip olan Eldorado ülkesinde değişiyor.

Candide burada ülke kralı ve insanları tarafından çok güzel ağırlanıyor. Esasen romanı ben biraz gezi romanı gibi de kurguladım. Çünkü Candide başına gelen o kadar olaydan sonra sevdiği kızı bulmaya çalışırken bir sürü ülkeyi de gezmiş oluyor.

İşin biz Türklere en güzel gelen tarafı ise. Kitabın sonunda gerçek erdem ve zenginliğin bir işe yaramak ve herhangi bir şeyle meşgul olmanın farkına varmayı anlayan Candide’nin bunu bu topraklarda basit bir çiftçiden öğrenmesidir. Roman başlarda Almanya’da başlarken en sonunda İstanbul şehrin’de Candide aşık olduğu kız yaşlı kadın ve iki de dostu ile birlikte yaşarken noktalanıyor.
Ben şahsen Voltaire’nin bu romanında biz insanlara özel bir mesaj verdiği kanısındayım. O da her türlü başımıza gelebilecek felaketlere rağmen belki de yaşadığımız hayatında bir başkasının hayatından katbe kat daha iyi olduğudur. Buna en çok kani olduğum kısım ise, 6 kişi ile sohbet ettiği esnada romanın kahramanı Candide’nin bu 6 kişinin döneminin talihsiz kralları olduğudur. Sultan Ahmet, Rus Çarı İvan gibi isimleri sayıyor ve başlarına gelen olaylarda kendisine bir pay çıkarıyor. Okura tavsiye edeceğim sıkılmadan okunabilecek bir romandır bana göre.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir