Can Karaman Dinler ve İlkler Kitabı Okur Gözünden Özeti

Can Karaman Dinler ve İlkler Kitabı Okur Gözünden Özeti

Can Karaman Dinler ve İlkler Kitabı Okur Gözünden Özeti

Can Karaman Dinler ve İlkler Kitabı Okur Gözünden Özeti : Sitemizin siz değerli okurlar için biliyorsunuz ki ayaküstü kitapçı formatında kitap özetleri sunan bir bölümü vardır. Biz bu bölümde daha öncesinden okuduğumuz kitapları siz değerli okurlar için kısa ve net bir şekilde açıklayıp okumanız için ön bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu sefer ki kitabımız ise yazar Can Karaman tarafından kaleme alınan Dinler ve İlkler kitabıdır.
Günümüzde modern yaşamın her alanında muhakak eskiye dönersek bir iz bulabiliriz. Bizim şu an en basit haliyle bile gördüğümüz çoğu şey belki tarihte çok mühim konulardı. Yazar Can Karaman insanların günlük yaşamında bilimde, sanatta ve insana dair hayatın her alanında ilkleri konu edinen güzel bir eser yazmıştır.

Çoğu icadın, buluşun ve süreçlerin belki isimleri hiç bilinmese de gerçek sahiplerini detaylı inceleyerek bizlere aktarmıştır. Kitabın içeriğinde daha öncesinden hiç bilmediğiniz bir sürü müslüman alim şimdi kullandığımız çoğu şeyin mucidi olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Neler yok ki kitapta Örneklemek gerekirse:

İlk tesbihin hangi amaç için üretildiği. Öldürülen ilk peygamberin kim olduğu. İlk kadın hahamın kim olduğu. Türklerin ilk dini neydi. İlk kadın papazın hangi zorlu yollardan geçtiği. Müslümanlar (Araplar) ile Türkler ilk kez nerede karşılaştı. İlk kez din değiştiren Türkler İslam
dininden vazgeçip hangi dine geçti. İlk Denizaltıyı hangi müslüman bilim insanı buldu vs. Gibi daha bir çok soruya yazar Can Karaman hiç bilmediğimiz cevaplar vererek bilgi hazinemizi genişletmemiz açısından bu kitabı biz okurlara armağan etmiştir.

Günümüz koşullarına biz insanoğlunun gelişim aşamasını, neler neler icad edildiğini, bu süreçler içinde bu zeki mucidlerin neler ile karşılaştığı ki bir tanesi İbni Hatip’tir,  vebanın bulaşıcı olduğunu söylediği için yakılmış ama bilimden geriye adım atmamıştır. Hayatını hiçe sayarak biz insanlar için yol gösterici ilmi zeminler hazırlamıştır. Hayatını bilime adamıştır sözünü direk hak etmiştir. Yazar Can Karaman bizlere akıcı ve anlaşılır bir üslupla yazmıştır bu kitabını. Dinler ve İlkler kitabı’nın her kitap kurdu okurun Kitaplığında muhakak bulunmasını bizlerde şiddetle önermekteyiz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir