Bir Fransız Yalanı Kitabı Özeti

Bir Fransız Yalanı Kitabı Özeti

Bir Fransız Yalanı Kitabı Sizler için okuduğumuz kitapların kısa özet kısmını bu sefer Bir Fransız Yalanı Kitabı için ayırdık. Bu kitap, yazar Georges-Marc Benamou tarafından kaleme alınan ve babıali kültür yayıncılık tarafından 2006 yılında basılmış bir kitaptır. Kitap toplamda 392 sayfa tutmaktadır.Yazar kitabında, Fransa’nın, Cezayir Bağımsızlığı ve sömürge tarihini konu edinmiştir.

Dünya geneli imparatorlukların çöküp yerlerine Ulus Devletlerin gelmesi ile her coğrafya da ulusal ve milli devletler kurulmuştur bilindiği üzere. Ve bu süreç bu fikrin ilk çıktığı yer olan Fransa ve Fransız İhtilali’ne sanki bir ters cevap olarak, Cezayir’in bağımsızlık hareketleri ve Fransa’nın sömürgeci tutumunu bir dönem hiç kapsamamıştır.

Yıllarca geçmişinde Ulus Devlet modelini ortaya atan Fransızlar, bu modele uygun bir bağımsız Cezayir fikrine de hiç sıcak bakmamış, Cezayir’i sürekli kendi toprakları olarak görmeyi umut etmişlerdir. Ezilen ulusların kendi kaderini tayin ilkesi her ne kadar Sosyalist Rusya ile pekiştirilmeye çalışılsa da, ellerinden başka çareleri gelmeyen çeşitli kapitalist ülkelerde bir zaman sonra mecburen sömürge altında tuttukları devletler için bunu kabul etmişlerdir.

Bu sömürgeci devletlerden biri Fransa sömürdüğü ülke ise Cezayir’di. Binlerce insanın hayatına mal olan o süreci, günümüz şartları altında incelediğimiz de vahşi bir soykırımın bile yapılmış olduğu şüphesi hep içimizi kemirmektedir Cezayirlilere karşı.

Yazar bu kitabında bu süreci, ana akım medyasına yansıyan bir tarafgirlikle değil çıplak gözle ele almış. Fransa’nın kapalı kapılar arkasında tuttuğu çoğu şeyi ele alıp dile getirerek yola çıkmaktadır. Kitabı okuyan her okur, dönemin Fransa’sının sömürge politikaları öğrenebilir. Ve buna karşı çıkan Cezayir ulusal kurtuluş hareketini Fransa ve Cezayir içerisinde bu sürece katkı sağlayan ya da sürecin kösteklenmesini sağlayan birçok konuyu, derin yapıları, suikastleri, işkenceleri, soykırımları, katliamları ele almaktadır.
Bu kitap okura bir nevi Cezayir’in Fransız işgalinden kurtulup kendi ulusal bağımsızlığını tayin sürecinde bir rehber niteliği taşımaktadır. Ayrıca kitabın edebiyat severler içinde ekstra bir yanı vardır. Albert Camus gibi dünyaca ünlü bir yazar ve Sartre’nin bu süreçte olaylara bakış açılarını, katkıları aktarılmaktadır. Tarihi bilhassa ulusal tarihleri seven okurlar için Fransa ve Cezayir hakkında güzel bir kitap olduğunu
belirtmek isteriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir