Beyaz Gecelere Doğru Kitap Okur Özeti İncelemesi

Beyaz Gecelere Doğru Kitap Okur Özeti İncelemesi

Beyaz Gecelere Doğru Kitap Okur Özeti İncelemesi

Beyaz Gecelere Doğru Kitap Okur Özeti İncelemesi : Tezer Özlü’nün ablası, Sezer Duru tarafından kaleme alınan bir kitaptır. Beyaz Gecelere Doğru kitabı özeti, kısaca yazar ve gazeteci, çevirmen kimliği ile tanıdığımız Sezer Duru, tarafından  çeşitli dünya ülkelerine yaptığı gezi notları kaleme alınmıştır.

Bir gezginin yazar olması okura lezzetli cümleler ve ifadeler sunmaktadır. Kitabın başında ilkin kendi yaşamı ile konuya giriş yapan yazar, ilerleyen sayfalarda gidip görüp seyahat ettiği ülkeleri, şehirleri, en ince ayrıntısına kadar ele almakta ve hiç bilinmeyen yönlerini ortaya sunmaktadır. Yazar kitapta okurlar ile samimi bir dil kullanmaktadır. Onunla çoğu gidip, göremediğimiz yerleri sanki bizler yaşayıp ziyaret etmiş gibi oluyoruz. Etraflıca Dünya turuna çıkıp bütün ülkeleri gezmek ne yazık ki bir çok okura nasip olmamıştır. Çoğumuz bir çok
Ülkeyi, onlarla ilgili yazılan anılar ve gezi notlarından tanıma fırsatı buluyoruz. İşte bu kitap, bir çok şehiri, ülkeyi gezi notundan daha çarpıcı ve aktif bir dille bizlere sunmaktadır. Kitabın kapaığını açar açmaz sizleri Beyaz Gecelere Doğru’dan önce Sezer Duru’nun kısa bir açıklaması ve kitap hakkındaki görüşleri karşılamaktadır. Yazar bu durumu şöyle açıklamaktadır

Bu kitap gidip gördüğüm yerler, bende yaptıkları etkiler üzerine. Gittiğim her kentle ilgili anılarımı koyamadım bu kitaba. Ya notlarımı yitirmişim (Tahran, Prag, Floransa, Londra, Hamburg, Köln, Düsseldorf, Frankfurt, Oslo, Budapeşte, Atina, Kavala, Selanik, Rodos ve birçok Yunan Adası, yaşamımda özel bir yeri olan İsviçre kentleri, özellikle de Zürih vd gibi) ya da bu kentlerle ilgili anılarım bu kitabın konseptine uymuyordu. Ama ek olarak New York’u katmamak elde değil.

Sezer Duru Kimdir
Tezer Özlü’nün ablasıdır. 1942 yılında doğdu. 1962 yılında Avusturya Lisesinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesinde sosyoloji okudu. Orhan Duru ile evlilik yaptı. Bir süre Goethe Enstitüsünde çalıştı, Alman Kanalları ZDF ve ARD’de muhabirlik yaptı. Çeşitli yayınevlerinden çeviriler yaptı. Eşi ile birlikte Dünya Batıyor mu?, O Pera’daki Hayalet kitaplarını yazdı. Ayrıca kızkardeşi için Tezer Özlü’ye Armağan adlı kitabı yazdı. Alman Likayat Nişanı, Abdi İpekçi Barış Ödülü, Uluslararası Yazar ve Çevirmenler Merkez/Rodos ve Frankfurt Edebiyat Evi 2007 Ödülünün sahibidir.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından (Beyaz Gecelere Doğru, Sezer Duru/ Everest Yayınları kitabından) kısaltılarak alınmıştır.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir