Batı’dan İthal Milliyetçilik ve Ötekileştirdikleri Kitabı Özeti

Batı’dan İthal Milliyetçilik ve Ötekileştirdikleri Kitabı Özeti

Batı’dan İthal Milliyetçilik ve Ötekileştirdikleri Kitabı. Yazar Hüseyin Dayı tarafından kaleme alınmış ve Akis kitap tarafından basılmıştır. Toplamda dip kaynaklarla birlikte 456 sayfadır.

Değerli site takipçilerimizin bildiği gibi, site editörlerimiz kendi okudukları kitapları kısa özet olarak tanıtıyor. Siz okurlara bilgiler veriyor. Bu seferki kitabımızda Batı’dan İthal Milliyetçilik ve Ötekileştirdikleri Kitabı’mızdır. Kitap, bilinenin aksine ülkemizdeki Millet ve Milliyetçilik konularını işlemektedir. Ama klasik bilinen anlayışın dışında. Millet kelimesinin kökenini, gelişim aşaması ve uygulanmaya koyulduğu Avrupa ülkeleri ile bizim kendi ülkemizdeki değerlendirmesini yapmakla işe başlıyor.Geniş bir perspektifle, hem çeşitli sosyologlar hem de çeşitli filolog, antroplog ve bilimadamları refaransları ile millet tanımının dünü, bugünü, yarınını inceleniyor. Yazarın kendi görüşüne göre, milleti tanımlarken etnisiteye dayanan açıklamalar yetersizdir. Ve toplumun her düzeyindeki ortaklıkları kapsamamaktadır. Ki bu görüşünü çeşitli bilimsel belgeler ve kaynaklarla delillendirmiştir yaza. Belki de ülkemizin kanayan yarası ötekiliştirilmelerede bir anlamda bu tür millet tanımlarının neden olduğunu ifade etmektedir.

Batı'dan İthal Milliyetçilik ve Ötekileştirdikleri Kitabı

Batı’dan İthal Milliyetçilik ve Ötekileştirdikleri Kitabı Özeti

Okur kitabı okurken aslında yazarın, her açıdan millet tanımını ele alıp incelediğini görecektir. Soyut ve sadece uzaklarda kalan bir kökenin varlığının akrabalığından değil bin yıl boyunca birlikte yaşamış ve genel anlamda müşterek ortaklıklar kurmuş halkların aynı millet olduğunu vurguladığını bilecektir. Yazar bu tanımına en belirgin neden olarakta, halkların ortak dinini vurgulamaktadır.

Yazara göre, milletleri Avrupa düşüncesi ile ele alıp etnik temelli millet kavramı ya da kafatası ölçerek değil, daha baskın olması gereken inanç ve din ile de değerlendirmek gerekmektedir.

Aynı dini yaşayan halkların aynı soya etki ettiğini ve binlerce yıldır saf bir ırkın değil ortaklık evresinde oluşan bir milletin tanımlanmasını daha uygun görmektedir. Ki bu uygun görme temennisini ise sadece güzel bir iyi niyet belirtisi olarak değildir. Çeşitli akademik ve bilimsel düşünürleri konu ederek belirtmektedir.

Millet tanımının, Irk ve Soy tanımının, bilindik bir algıdan ziyade daha değişik ve geniş çaplı bir incelemesini merak eden okurlar vardır. İşte biz kesinlikle bu kitabı okumalarını tavsiye ederiz. Yazar samimi bir üslupla konuları, tribünlere oynamak için değil, bilimsel ve realist bir bakış açısı ile ele almayı kendisine bir borç saymıştır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir