Babil ve Asur Mitleri Kitabı Özeti

Babil ve Asur Mitleri Kitabı Özeti

Merhaba değerli okurlar, sizlere ayaküstü kitapçı formatında her okuduğumuz kitaptan kısa özeti bu sefer Donald A. Mackenzie’nin yazmış olduğu Babil ve Asur Mitleri ”Marduk Efsanesi, Gılgamış Destanı ve Büyük Tufan Miti” kitabından bahsetmek istiyoruz. Kitap Atlantis yayınları tarafından mitoloji tarih dizisi
olarak 2011 yılında basılmış ve toplamda 512 sayfadır.Kitabın adından da anlaşılacağı gibi yazar, eski Mezopotamya topraklarında uzun bir dönem imparatorluklar hakkında detaylı ve çok kapsamlı bilgiler vermektedir. Bu medeniyetlerin kuruluşundan yıkılışına kadar soluksuz bir şekilde okuyacağınız güzel bir eserdir. Sümerler ile başlayan ve Dicle ile Fırat nehri arasındaki verimli topraklar yüzyıllar boyunca egemenliği eline alan topluluklar tarafından hep diş bilenerek hasretle beklenmiştir.

Bu süreçte çağın yetiştirdiği çok büyük İmparatorlar da ortaya çıkmıştır.

Mısır, Hitit ve çevredeki diğer Uygarlıklar gibi Asur ve Babil’de M.Ö dönemlere damga vurmuştur. Bu kitapta, Sümerlerin gerileme dönemlerinde o topraklara gerçekleşen Sami kavimlerin göçleri ile birlikte büyük medeniyetler yaratıldığını göreceksiniz. Ve Asur, Babil gibi görkemli yerlerin tarihini belge ve kaynaklar ile inceleme şansı bulacaksınız.

Kadim bu topraklarda meydana gelen İmparatorluklar ve şehir devletlerinin yanında, savaşlar, yapıtlar, yaşamlar ile modern çağın kutsal dinlerinin de kökenini aramıştır yazar. Bu süreçte çok tanrılı dinlerden tek tanrılı dinlere geçerken, mitolojik geçmişinde nasıl şekillendiğini, birbiri ile etkileşim geçirdiğini bizlere anlatmaktadır. Bu süreçte Sümer Akad Asur Babil topraklarında yaşayan insanların inançları hakkında, çeşitli kavimsel, şehirsel tanrıları ve yaşam pratikleri ile nasıl özdeşleştiklerine de şahit olacaksınız.
Kralların ve İmparatorların, kendi aralarındaki diyalogları, Hammurabi, Sargon, Nebukanedser vs gibi. Mezopotamya coğrafyası ve çevre toprakları ve uygarlıkları arasındaki iletişimi ve her şeyden önemlisi, günümüz de de hala sorgulanan yaşamın miti, gılgamış destanı, nuh tufanı gibi olayların, bizden önceki çağlarda da bilindiğini günümüz çağından bıkıp şöyle geçmişe Milattan Öncesine gitmek istiyorum diyenler görecek ve Asur ve Babil Medeniyetleri hakkında etraflıca bir okuma sağlamak isteyen her okur için kesinlikle önereceğimiz bir eserdir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir