Ama Hangi Türkler ve Ermeniler Kitabı Özeti

Ama Hangi Türkler ve Ermeniler Kitabı Özeti

Bilindiği üzre sitemizin okurlara sağladığı bir özellik vardır. Okurlarımız için hazırladığımız sitemizin Kitap Arşivi kısmında, Ayaküstü kitapçı formatında okurun istediği kitabı daha öncesinde okumuşsak editörlerimiz tarafından kısa bir özetini sunmaktayız. Bu sefer ki kitabımızda Mehmet Fatih Öztarsu tarafından kaleme alınan Ama Hangi Türkler ve Ermeniler kitabıdır. Kitap ötekiadam yayınları tarafından 2013 yılında yayınlanmış ek bilgiler ile toplamda 328 sayfadır.

İster ülkemiz olsun isterse yanıbaşı komşumuz olan Ermenistan olsun, tarihi bazı nedenlerden ötürü 1000 yıldır birlikte yaşadıkları bu topraklarda 100 yıllık bir küskünlük ve düşmanlık rüzgarları esmektedir. Birbirine hem kültürel anlamda hemde sınırsal anlamda bu kadar yakın ama bu kadar da uzak başka
hiçbir ülke yoktur kanaatimizce. İki tarafında geçmişte yaşanan üzücü olaylar hakkında kendi iç ve dış siyasetlerine göre belirledikleri yol haritaları belki de bu iki komşu halkın birbirinden iyice uzak kalmasına neden oluyor.

100 yıl önceki Osmanlı İmparatorluğu dönemi, 1. Dünya Savaşı, çeşitli egemen dünya devletlerinin uluslararası politikaları vs. akıllarda unutulmayacak bir çok tarihi hadise meydana getirdi. Osmanlı için zorunlu tehcir Ermeniler için Soykırım, dünya devleti içinse kendi siyasi yörüngelerine uygun giden bir
süreci doğurdu. Böylesi bir hava da elbette ki bir Türkün Ermenistan’ı bir Ermeninin de Türkiye’yi sadece haritalardan görmesi söz konusu oldu.

Ama Hangi Türkler ve Ermeniler Kitabı Özeti

Oysa bu sözümüzü yazar Mehmet Fatih Öztarsu bir şekilde yalanlayıp, kendisinin Ermenistan’da gönüllü araştırmacı bir gazeteci olarak yaşaması, Ermenice’yi öğrenmesi ve iki ülke arasında kendi vicdanına göre komşuluk ilişkilerini iyiye doğru şekillendirmesi adına gördüklerini, izlenimlerini ve yaşadıklarını konu alan bu kitabı yazdı.

Yazar öğrenim aşamasında Ermenistan ve Erivan’ı yakından görüp orda yaşamıştır. Ve bu da bizler için çeşitli konularda ve genel anlamda o toprakların havasını solumamızı sağlamıştır. Ermenistan ülke insanını ve şartlarını mercek altına alan bu kitabı, düşmanlıkların değil kardeşlik ilişkilerinin pekişmesi adına bir ışık oluyor. Ermenistan’a hiç gitmeyen bir Türk için yazarın bu kitabı bizce bir rehber niteliği taşıyabilir. Tarihi, Siyaseti ve herşeyden bütün olumsuz şeyleri bir kenara bırakıp Türkiye ve Ermenistan arasında sağduyulu bir komşuluk oluşmasını isteyen herkesin muhakak okumasını önereceğimiz bir eserdir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir