Ahmet Sağlam Kırgız Etnik Kimliği ve Ulus Devlet Yapılanması Kitabı Özeti

Ahmet Sağlam Kırgız Etnik Kimliği ve Ulus Devlet Yapılanması Kitabı Özeti

Ahmet Sağlam Kırgız Etnik Kimliği ve Ulus Devlet Yapılanması Kitabı Özeti

Ahmet Sağlam Kırgız Etnik Kimliği ve Ulus Devlet Yapılanması Kitabı Özeti : Yazar Ahmet Sağlam’ın yazmış olduğu Kırgız Etnik Kimliği ve Ulus Devlet Yapılanması Kitabı Özeti. Genel hatları ile Kırgızistan’ın SSCB dönemi ve ardından 1990 lardaki bağımsızlığını kapsar. Ülke geneli çeşitli bilgileri sunan bir yapıttır. Kırgızistan’a bakış açımızı ve ülkenin hakkında detaylı bilgi almamızı sağlayacak olan kitaptır.

96 sayfa ve AZ Yayınları tarafından 2017 yılında ilk baskı olarak gerçekleştirilmişti. Ayaküstü kitapçı formatında kısaca kitabın özeti ve genel yapısından bahsedecek olursak. Kitap Kırgızların, SSCB içindeki yapısı ve ulus devlet olmadan önceki gelişim süreçlerini detaylıca konu edinen ve bu hususta bilgi almak isteyen okurlara bir rehber niteliği taşımaktadır.
Yazar bu kitapta her şeyden önce Kırgız kelimesinin manasını ve tarihsel açılımını ele almakla işe başlıyor. Eski Türk kavimlerinden günümüze Kafkasya ve Orta Asyada çeşitli Türki devletlerden biri olan Kırgızistan’ı inceliyor. Geçmişini. Etnik soy bağlantısını. Türk boyları içinden hangi grupta yer aldığını adının hangi efsaneye dayandığını ve çeşitli kaynak ve deliller ile göstermektedir.

Kırgızistan üzerine araştırma içine girip, ülkenin yapısı tarihi insanları etnik kimliği, dini ve siyasal yapısını öğrenmek isteyen okurlar için muhakak okunması gereken bir kitap olarak göze çarpıyor.

Kitabın devamında yazar Kırgızistan’ın, eski SSCB içindeki konumunu inceliyor. Dili ve ülke geneli insanlarının Sovyetler bilhassa Stalin tarafından nasıl asimilasyon politikasına tabi tutulduğunu ifade etmektedir. Doğu Blokunun kalesi SSCB’nin yıkılış sürecine kadar. Kırgızlar ve Kırgızistan’ın ne tür bir siyaset ve Ruslar ile ikili ilişkilere girdiğine. Daha sonra SSCB’nin yıkılışı ve bağımsız devletlerin birer birer ortaya çıkışı ile Kırgızistan’ında bağımsız bir devlet olarak sahneye çıkmasını ele almaktadır.

Son bölümde ise SSCB’den ayrılmış ve kendi başına Ulus Devlet yaşantısı içinde ülke içindeki siyasi otoritelerin birbiri ile çekişmesini ele almış. Ve çeşitli darbeler ile günümüze kadar gelişini anlatmaktadır. Ülke içindeki Güney ve Kuzey olarak adlandırılan Kırgız kabilelerinin iktidara yürürken birbiri ile çekişmesini, azınlık nüfus olarak yaşayan Özbekler ile mücadelelerini. Ve en sonda ülkeyi bağımsız devlet olduğu günden beri yöneten, Askar Akayev. Kurbanbek Bakiyev. Roza otunbayeva ve Almazbek Atambayev dönemlerini kısaca aktarmaktadır.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir