Ahmet Haşim Bize Göre Bir Seyahatin Notları Kitabı Özeti

Ahmet Haşim Bize Göre Bir Seyahatin Notları Kitabı Özeti

Ahmet Haşim Bize Göre Bir Seyahatin Notları Kitabı Özeti

Ahmet Haşim Bize Göre Bir Seyahatin Notları Kitabı Özeti : Sitemizin okuduğumuz kitaplar köşesinde bu sefer ki kitabımız Edebiyatımızın ustalarından Ahmet Haşim’in Bir Seyahatin Notları Kitabıdır. Ayak üstü kısaca kitapçı formatında değineceğiz. Kitap özgür yayınları tarafından İlk baskısı 2007 ikinci baskısı
ise 2013 yılında yapılmıştır. Toplamda 138 sayfadır. Üstadın Türk Edebiyatındaki yeri şüphesiz bilen okurlar için fazlası ile büyüktür.
Edebiyatımızın başlangıç gelişim ve günümüze gelene kadar ki aşamalarında şüphesiz, adını altın harfler ile yazdıran çok büyük şairlerimiz ve yazarlarımız vardır. Onlar büyük bir okur kitlesi gibi hepimizin de kalbinde özel bir yer edinmişlerdir. Ahmet Haşim de onlardan biridir. Elimizde ki bu kitap kendisinin
şiirleri dışında İkdam Gazetesinde yazmış olduğu ve kendisinin seçerek kitap haline getirdiği denemeleridir.

Onun dışında kitabı sonlarına doğru ise yazarın seyahatini konu alan kısım yer alır. Yazar titiz gözlemleri ve ince zekasını birleştirerek ele aldığı denemelerinde, kendi yaşadığı dönemin ve gözlemlerinin
edebi bir tornadan çıkarak okura sunmaktadır. Ben şahsen okurken, Haşim’in şiirleri gibi denemeler konusunda da ne kadar usta olduğunu kendim anladım.

Bizati kendisinin kabrini ziyaretine dahi gitme şerefine sahip oldum. Kitapta yazmış olduğu denemelerinin başlıklarını başlıca yazarak onun hangi konularda gözlemler yaptığını biraz daha tanıma şansı yakalarız diye umuyorum.

(Gazi, Bir Teşhis, Bahar, Kürk, Süleyman Nazif’in Mezarı, Hemen Her Sabah, Mecmualar (Dergiler)
At, Erkekleşme, Şehir Harici, Münkit (Eleştirmen), Sinema, Çingene, Dinlenme ve Eğlenme Günü, Bulutlar Karşısında Bir Muhavere (Konuşma) vb. ) gibi.

Bu başlıklar altında üstad kalemini oynatmış ve klasiğin dışına çıkarak farklı bir anlatım tarzı ile denemelerini kaleme almıştır. Benim hepsinden önce en çok hoşuma giden, İkdam gazetesinde ilk sanat kısmını yönetmeye başlayınca başlangıç yazısında okura seslenişi idi. Onu buraya yazmıyorum, kitaptan okumanız bizati sizi de benim gibi kendisi ile sohbet ediyormuş hissine kaptıracaktır.

Edebiyat sever okurların mutlaka kütüphanesinde bulunması gerektiğine inandığımız bu kitap bize göre bir seyahatin notlarından çok büyük bir ustanın bize aktardığı mühim şeylerdir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir