Yazılar

Victor Hugo’nun Annesinin Çiçek Sevgisinden dolayı Ölümü ve ardından Sözleri

Victor Hugo’nun Annesinin Çiçek Sevgisinden dolayı Ölümü ve ardından Sözleri!

Daha okula gitmeden yalnızca bakmakla harfleri bellemişti. Kimbilir Victor Hugo Kitapları ve temeli daha o zaman atılmıştı. Okulda istendiği gibi yazı yaşmaya başladı; hatta yazım kurallarını da çok iyi biliyordu. Madam Hugo, yalnız yaşamayı yeğlemişti. Ve pek sık görüştüğü bir kaç dostu dışında hiç bir ziyaret kabul etmiyor ve çocuklarının geleceğinden başka bir şey düşünmüyordu Madam Hugo, övülesi bir ahlakı olan, sevecen, ciddi, yumuşak huylu, çocukları için her özveriyi göstermeye hazır, gereğinde sert, bilgili, uyarıcı olup analık görevlerinin önemini tamamıyla anlamıştı. Çocuklarını pek güzel eğitti. Bir takım boş düşüncelerle zihinlerini bulandırmadı. Böyle bir anası bulunan kimseler mutlu ve talihli kimselerdir.

Ama ne yazık ki Victor Hugo’nun Annesi göğüs nezlesi hastalığına yakalanmıştı. Çocukları onun daima yatağının başında duruyorlardı. Bir dönemden sonra bu hastalığından iyileşince aile Mezieres sokağında, 10 numaralı daireye taşındı. Bu, bahçeli bir evdi. Madam Hugo çiçekleri hep sevdiği için, bu konuda çocuklarına hep örnek oldu.

Ancak bu, pek kötü bir sonuç verdi. Hugo’nun annesi, bahçede soğuk aldı; yeniden göhüs nezlesine tutuldu. Annelerinin kurtulması için çocuklarının gösterdikleri olağanüstü çaba ve uğraşlar yararlı olamadı. Sevgili anneleri, 1821 yılı haziranının yirmi yedinci günü öldü. Ağabeyleri Abel, hemen çağrıldı. Üç oğlu  birlikte annelerini Saint-Sulpice kilisesine ve oradan Montparnasse Mezarlığı’na götürüp gömdüler. Victor Hugo boş eve döndü. Sonsuza kadar annesinin sevgisinden yoksun kaldığına inanmıyordu. Ardından Victor Hugo Şiirleri ve kitaplarındaki gibi olağanüstülük taşıyan Şu cümleleri usulca fısıldadı.

”Oh!I’amour maternelle! – amour gue nul n’oblie. Pain merveielleux gu’un Dieu partage et multiplie! Tabletoujours servie aupaternel foyer! Chacun en a sa part, et tous I’ont tout entier!”

Anlamı: Ah, ana sevgisi! Kimsenin unutamayacağı sevgi! Sen kutsal bir ekmeksin ki Tanrı seni kullarına dağıtır ve çoğaltır. Baba evinde hazırlanmış bir sofrasın ki her zaman hazırsın! Herkesin sende payı vardır ve herkesin payı tamdır! Victor Hugo’nun o nimette artık payı kalmamıştı!
Anesinin gömüldüğü akşam, yeniden eve döndü; sonra direnemediği bir manevi çekime tutulmuş gibi üzüntüsünü hafifletecek olan sevgilisinin evine doğru gitti.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından (Beşir Fuad- Victor Hugo yaşam öyküsü, günümüz diline uyarlama: Kemal Bek Özgür Yayınları) kitabından kısaltılarak alınmıştır.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film