Yazılar

Teşkilatın Adamları Kitabı Belma Akçura Okur Özeti

Teşkilatın Adamları Kitabı Belma Akçura Okur Özeti

Teşkilatın Adamları Kitabı Belma Akçura Okur Özeti

Teşkilatın Adamları Kitabı Belma Akçura Okur Özeti : Sitemizde siz okurlar için daha önceden okuduğumuz kitapları özetleyip, bilgiler sunmaktayız biliyorsunuz. En azından ilginizi çeken bir kitap varsa hakkında kısa fakat net bir bilgi sahibi olmanız için çalışıyoruz. Çünkü okuyacağınız kitabın en azından ana teması ve içeriği hakkında kapak yazısı dışında bir okurun değerlendirmeside önemlidir diye düşünüyoruz. Teşkilatın Adamları kitabının özeti kısaca şöyledir. Gazeteci-Yazar Belma Akçura tarafından kaleme alınmıştır. Ülke gündeminde bir dönem, Susurluk Kazası Derin devlet, Ergenekon yapılanmaları ile ilgili, çeşitli olaylar olmuştu. Mit ve Emniyetin içindeki en üst kademedeki Mehmet Eymür ve Hanifi Avcı ile yaptığı röportaj ve son olarakta bir Askerle ilgili röportaj ve bu konulardaki görüşleri, fikirleri yer almaktadır.
Yazarın kendi deyimi ile, İki adam. Biri Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan, Diğeri Emniyet Teşkilatı’ndan. İkisi de yıllarca Türkiye’yi abluka altına alan derin devlet ilişkilerini anlattı. Susurluk kazasından hemen sonra çete iddialarını araştırmak için kurulan komisyonlarda ifade verdiler, açılan davaların en önemli tanığı oldular. Böylece Türkiye’nin derin devlet ilişkilerini rapor ettiler hem deşifre.

Ancak ikisi de bazı grupların örgütlerin hatta devletin kurumlarının ortak hedefi olmaktan kurtulamadı. Biri, bir dönem Aydınlıkçı’ların başını çektiği sol örgütlere yönelik yaptığı operasyonlara, diğeri devlet içerisindeki gizli bir yapılanmada yer alan bir grup askere işaret ettiği için. Biri devlet sırlarını, gizli belgelerini açıklamaktan yargılandı, hapse girdi, diğeri devletin zirvesinde alınan kararlarla önce işinden alındı, emekliliğe zorlandı, olmadı, yurt dışına gitti.

Buna rağmen biri ”beni yıldıramazlar” diyerek cezaevinden, diğeri ”devletle işim bitti” diyerek yurtdışında kurduğu bir web sitesinden derin devlet oluşularıyla ilgili iddialarını sürdürdüler. Biri Milli İstihbarat Teşkilatı Kontterör Dairesi eski Başkanı Mehmet Eymür, diğeri eski İstihbarat Daire Başkanı ve Emniyet Müdürü Hanefi Avcı. Ve bir asker Darbe planlarıyla gündeme gelen ıslak imza, ihbar mektupları vb. meseleleri konuştuk. Konuştuğumuz herşeyi bu kitaba almadım. Ama izlenimim o ki, Türkiye’de en emeklisi bile asker.

Belma Akçura

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film