Yazılar

Nobel Edebiyat Ödülü Almış Rus Yazarlar Kimlerdir?

Nobel Edebiyat Ödülü Almış Rus Yazarlar Kimlerdir?

Nobel Edebiyat Ödülü Almış Rus Yazarlar Kimlerdir?

Nobel Edebiyat Ödülü Almış Rus Yazarlar Kimlerdir? : Bu yazımızda siz değerli okurlara Rus Edebiyatı içinde klasikleşmiş yazarlar dışında pek bilinmese de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmış Rus Yazarlardan 5 tanesini listeledik. Çoğumuz belki de isimlerini ilk defa duyacağız ama emin olun kendileri dünyada ve Rusya da fazlasıyla tanınmaktadır. Ve büyük bir okur kitlesine sahip olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hadi gelin bakalım bur Nobel Edebiyat Ödülü Almış Rus Yazarlar Kimlerdir?

1: İvan Alekseyeviç Bunin

22 Ekim 1870, Voronej’de doğan İvan Alekseyeviç Bunin, Rusya’nın en önemli yazar ve şairidir. Rus halkının, bilindik tanınan yaşamına ayna tutan şiirleri ile ün yaptı. Kendisi Ruslar içinde ilk kez Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan yazardır. Devamını Oku
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Tolstoy ile Turgenyev'in Gayrimeşru Çocuk Düellosu ve Kavgası

Tolstoy ile Turgenyev’in Gayrimeşru Çocuk Düellosu ve Kavgası

Tolstoy ile Turgenyev’in Gayrimeşru Çocuk Düellosu ve Kavgası

Tolstoy ile Turgenyev’in Gayrimeşru Çocuk Düellosu ve Kavgası : Rus Edebiyatının iki devi, Tolstoy ve Turgenyev, uzun süre küsülü kaldılar. Öncesi, sık sık görüşen, iyi birer ahbap olan yazarlar, kavgalarını mektuplaşmaya kadar bile taşıyıp, kendileri adına cesaretin doruklarında gezdiler.

İnsan ister istemez, şu kanıya varıyor şüphesiz, onlarda insan bizim gibi, yazar olmaları günlük meşgaleden alı koyamaz. Ama, sıradan insanların kendine has, çıkarları, ilişkileri, menfaatleri, kederleri, mutlulukları, acıları klişeleştiği için duyanlarda derin izler bırakmıyor. Söz konusu eğer, Dünya çapında ünü, milyonlarca kilometreye yayılmış iki büyük Rus Yazarsa ister istemez meraklandırıyor bizleri.

Tostoy Kitapları ya da Turgenyev Kitapları, onların gerçek yaşamından izler taşıyor elbette. Fakat gerçek yaşamlarının kitaplaşmamış bölümleri en ilgi çekici kısmı değil mi? Onlar adına bilinmeyen, kişisel her şeyi bu sayede öğrenmiyor muyuz? Bizler gibi Robert Schnakenberg’de iki büyük ustanın hayatını mercek altına almış ve aralarında geçen en ilginç kavgayı konu edinmiş.Tolstoy’un soğuk muamelesine maruz kalan bir diğer ”dost” da Rus Yazar İvan Turgenyev oldu. İkili uzunca bir süre yakın dost oldu ama zamanla, daha çok da Tolstoy’un ters davranışları yüzünden birbirinden uzaklaştı.

Turgenyev bronşitinden şikayet ettiğinde duyarsız Tolstoy hastalığı ”hayali” diye niteleyerek onu başından savdı. Babalar ve Oğullar Kitabı yazarı Turgenyev daha sonra şunları söyledi: ”Tam zıt noktalardayız. Ben çorbayı sevsem, eminim ki Tolstoy nefret eder. Bunun tam tersi de geçerli.”

Son patlama bir dostun evinde katıldıkları akşam yemeğinde yaşandı. Sohbet keyifle devam ederken Tolstoy bir noktada Turgenyev’i kızını yetiştirme tarzından dolayı eleştirmeye başladı. (kız Turgenyev’in hizmetçilerinden birinin doğurduğu gayrimeşru bir çocuktu). ”Senin meşru çocuğun olsa, onu farklı eğitirdin” dedi, Tolstoy. Öfkelenen Turgenyev sandalyesinden kalkarak ”Böyle konuşmaya devam edersen, suratına tokadı yapıştırırım!” diye haykırdı.

Akşam yemeği geldi geçti ancak duyulan kin giderek güçlendi. Sonunda Tolstoy, Turgenyev’i düelloya davet etti. Hatta tabancalarını bile getirtti. Edebiyatın iki devi nihayet karşı karşıya gelmedi ama birbirleriyle bir daha konuşmamaya karar verdi. ”Farklı gezegenlerdeymişiz gibi yaşayalım” dedi Turgenyev, evlerinin yakınlığına rağmen, aynen de öyle yaptılar. Araları ancak Tolstoy’un dine dönmesi ve kırdığı insanlardan (uzun bir liste) özür dilemesiyle düzeldi. Turgenyev, Tolstoy’un özrünü kabul etti ama ikili birbirlerine mesafeli kalmayı sürdürdü.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından Robert Schnakenberg’in, Büyük Yazarların Gizli Hayatı / domingo yayınları ) kitabından kısaltılarak alınmıştır.

 [Toplam: 0   Ortalama: 0/5]