Yazılar

Kore neden bölündü ve arkasındaki nedenler nelerdir

Kore neden bölündü ve arkasındaki nedenler nelerdir

Kore neden bölündü ve arkasındaki nedenler nelerdir

Kore neden bölündü ve arkasındaki nedenler nelerdir: Bu yazımızda Kore neden bölündü konusunu siz okurlar için detaylı açıklamaya çalıştık edindiğimiz altta verdiğimiz kaynak kitapta.

İkinci Dünya Savaşı bittiğinde Kore, her ne kadar ABD’nin savaş sonrası planlarının bir parçası olmasına rağmen ABD’nin artık daha önceki dönemlerin aksine uluslararası ilişkilerde daha aktif rol üstlenmesi gerektiğini varsayımı kapsamında Washington’un ilgi alanına girmişti.

Amerikalı politika yapıcılar, 1919-1939 arasındaki iktidarsızlığın ABD’nin dünya politikasında gereken sorumluluğu almamasından kaynaklandığına inanıyorlardı. Savaşın kazanılmasından sonra ABD’nin lider pozisyonu alması bir zorunluluk haline gelmişti. Aslında, Kore iki savaş arası dönemde sorunlu bir bölge olmamıştı. Ancak Japonya’nın yenilmesinin ardından Kore Yarımadasında büyük güçler arasında yeni rekabet başlıyordu. Çin’deki milliyetçi yönetim, ABD’ye Şanghay’da bulunan Kore Geçici Hükümetini tanıması için baskı yapıyordu. Amerikalılara göre Çin’in tanıma noktasındaki baskısı Kore’de Çin’in, Çin Japon Savaşı öncesi sahip olduğu konumu yeniden oluşturmayı amaçlamaktaydı. Devamını Oku